Prematüre bebeklere yapılan karın masajının beslenme toleransina etkisi
The effect of the abdominal massage on feeding tolerance in preterm infants
  1. Tez No: 623207
  2. Yazar: ESRA YÜCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM SAVAŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Beslenme İntoleransı (Bİ) enteral beslenen prematüre bebeklerde en sık yaşanan ve olumsuz etkileri olan ciddi bir sorundur. Bu araştırma, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde (YYBÜ) tedavi gören prematüre bebeklere uygulanan karın masajının beslenme toleransı üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Randomize kontrollü gerçekleştirilen deneysel araştırmaya, 10 Temmuz–10 Aralık 2019 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde, araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 56 prematüre bebek alındı. Yoğun bakım ünitesinde prematüre bebekler üç saatte bir beslenmekteydi. Deney grubuna 7 gün boyunca, sabah-akşam, beslendikten sonraki 2. saatte (08.00-20.00) 15 dakika süre ile karın masajı uygulandı. Kontrol grubu ise rutin bakım aldı. Araştırma verileri; bebeklerin beslenme sonrasındaki 2. ve 3. saatinde hasta bilgi formu ve literatür doğrultusunda oluşturulan hasta izlem çizelgeleri ile toplandı. Verilerin analizinde NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Statistical Software (Utah, USA) paket programı ve analitik ve tanımlayıcı istatistiksel yöntemler kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Feeding intolerance (FI) is a serious enteral feeding problem with the most common and adverse effects on preterm infants. The aim of this study was to evaluate the effect of abdominal massage on feeding tolerance of preterm infants, treated in the Neonatal Intensive Care Unit (NICU). Randomized controlled experimental research was conducted on 56 preterm infants who met the inclusion criteria in neonatal intensive care units of Health Sciences University Bağcılar Training and Research Hospital between July 10 and December 10, 2019. Preterm infants were fed every three hours in the intensive care unit. Abdominal massage was applied to the experimental group every morning and evening, at the 2nd hour (08.00-20.00) after feeding within 7 days. The control group received routine care. Research data were recorded using the patient information form and the patient follow-up charts formed in accordance with the literature at the 2nd and 3rd hours after the feeding. The data were analyzed by NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Statistical Software (Utah, USA) using analytical and descriptive statistical methods.