Farklı şiddette yapılan derinlik sıçramalarının sürat ve çeviklik performansına akut etkilerinin incelenmesi
Investigation of the acute effects of depth jumps with different intensity on speed and agility performance
  1. Tez No: 409505
  2. Yazar: TUĞÇE ŞENER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KERİM SÖZBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Yapılan bu çalışmanın amacı, farklı şiddette yapılan akut derinlik sıçramalarının, sürat ve çeviklik performansı üzerine olan etkilerinin incelenmesidir. Bu çalışmaya Çim Hokey Milli Takımında bulunan 10 erkek sporcu gönüllü olarak katılmışlardır. Araştırma rastgele çapraz deney deseni şeklinde planlanmış ve katılımcılar rotasyon modeli şeklinde 24 saat aralıklarla testlere katılmışlardır. Tüm ölçümler 6 günde (ilk 3 gün: 10 metre (m) ve 30 m; son 3 gün: çeviklik) ve yüksek-şiddetli pliometrik antrenman (YŞPA), düşük-şiddetli pliometrik antrenman (DŞPA) ve kontrol denemelerinin öncesinde ve sonrasında alınmıştır. Her iki deney denemesi akut pliometrik antrenmana katılırken kontrol denemesinde herhangi bir antrenman uygulanmamıştır. Her pliometrik antrenman denemesinde 5 derinlik sıçraması yapılmıştır. Sonuçlar göstermiştir ki; DŞPA denemesi 10 m sürat performansında, akut antrenman sonrasının 5. ve 10. dakikaları (dk) ve çeviklik performansında ise akut antrenman sonrasının 10.dk haricinde (p>0,05), her iki deney denemesine (YŞPA ve DŞPA) ait tüm değerler ön testten, akut antrenmanın hemen sonrasında, 5. dk ve 10. dk alınan son testlere göre istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde gelişmiştir (p≤0,05). YŞPA denemesi 10 m sürat performansında, akut antrenmanın hemen sonrası değerlerinin DŞPA denemesine ait değerler ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde daha fazla geliştiği gözlenmiştir (p≤0,05). Sonuç olarak; bu çalışma milli takım seviyesinde bulunan çim hokeycilerin sportif performansını etkili bir şekilde geliştirdiği için YŞPA ve DŞPA kullanımını önermektedir. Bununla birlikte YŞPA, akut pliometrik antrenmandan sonraki 10 dk boyunca sürat ve çeviklik performansını geliştirmesi ve koruması açısından daha çok önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate that the acute effects of different intensity depth jumps on sprint time (ST) and agility time (AT) in field hockey players. Ten male national field hockey players volunteered to participate in this study. The order of the trials was assigned to the subjects in a randomized cross-over design and the tests were performed 24 hours apart. All measurements were taken in 6 days (first 3 days: 10 meter (m) and 30 m; last 3 days: AT, respectively) and were performed before and after high-intensity plyometric training (HIPT), low-intensity plyometric training (LIPT) and control trail (CT). Both experimental trails participated in an acute plyometric training program and CT engaged in no training section. The total number of depth jumps in plyometric training was 5 depth jumps for per trail. The results showed that significant improvements were found in both experimental trails (HIPT and LIPT) for all measurements from pre- to immediately, 5 minutes (min) and 10 min post-tests (p≤0,05), except 5 min and 10 min after training for 10 m and 10 min after training for AT in LIPE trail (p>0,05). Significantly greater improvements were observed with regard to immediately after training for 10 m in HIPT compared to LIPT (p>0,05). As a conclusion, this study suggests that both HIPT and LIPT are effective at increasing important components of athletic performance for national hockey players. However, HIPT is highly recommended in order to improve and maintain for sprint and agility for lasting 10 min after acute plyometric training.