Küçük hücreli akciğer kanseri hastalarında serum vasküler endotelyal büyüme faktörü ve hipoksi ile indüklenen faktör 1α düzeylerinin prognostik ve prediktif önemi
Prognostic and predictive significance of serum vascular endothelial growth factor and hypoxia inducible factor 1α levels in small cell lung cancer patients
- Tez No: 409560
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT KARACA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Akciğer kanseri dünyada kanser ölümlerinin en önde gelen nedenidir. Tanı ve tedavide birçok yeni teknoloji ve kemoterapötik ajan kullanılmasına bağlı birçok kanser türünde olumlu gelişmelere rağmen KHAK tedavisinde çok az ilerleme sağlanabilmiştir. Bu çalışmada KHAK hastalarında serum Vasküler Endotelyal Büyüme Faktörü (VEGF) ve Hipoksi ile İndüklenen Faktör 1α (HIF 1α) ekspresyonlarının hastalık prognozu ve tedavi cevabı üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık.Bu çalışmaya Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Kliniği'nde 1 Ocak 2010-31 Aralık 2014 tarihleri arasında KHAK tanısı ile takip edilen 50 hasta dahil edilmiştir. Hastaların tanı anındaki serum VEGF ve HIF1α düzeylerine bakıldı. Düşük VEGF olan grupta yüksek VEGF olan gruba göre yapılan sağ kalım analizinde genel sağkalım (GSK) anlamlı olarak daha uzun bulundu. Progresyonsuz sağkalım (PSK) da daha uzundu ancak anlamlı bir fark tespit edilemedi. Düşük HIF1α olan grupta yüksek HIF1α olan gruba göre yapılan sağ kalım analizinde hem GSK,hem de PSK anlamlı olarak daha uzun tespit edildi.Bu çalışmaya göre, hastaların tanı anındaki serum VEGF ve HIF 1α yükseklikleri göz önüne alındığında, bu iki faktöre yönelik planlanacak tedavilerin hastalık prognozu ve sağkalım üzerine olumlu etkileri olabileceğini, bu konuda geniş katılımlı, prospektif randomize çalışmalar yapılmasının önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is the leading cause of cancer related deaths in the world. Although there are positive development in diagnosis and treatment of various cancer types by using new technologies and chemotherapeutic agents, very little progress has been made in the treatment of SCLC. In this study, we aimed to investigate the effects of serum Vascular Endothelial Growth Factor (VEGF) and Hypoxia Inducible Factor 1α (HIF 1α) on the prognosis and response to the treatment in SCLC patients.The 50 patients diagnosed with SCLC in the Department of Medical Oncology, Faculty of Medicine, Erciyes University, Kayseri, from 1stof January 2010 to 31stof December2014 were included in the study. Serum VEGF and HIF 1α levels of the patients at the time of diagnosis were measured.In survival analysis, overall survival (OS) was found longer in the group with low VEGF levels than the group with high VEGF levels. Progression free survival (PFS) was also longer but there was not a statistically significant difference. The survival analysis between low HIF 1α and high HIF 1α group also showed that both OS and PFS were statistically longer in low HIF 1α group. According to this study, taking into account the high serum VEGF and HIF 1α levels of the patients at the time of diagnosis can have positive effects on the prognosis and survival of disease in the treatment that will be planned according to these two factors in the future. This study also shows the importance of broadly participated prospective randomized studies on this topic.