Prostaglandin analoglarının gözün ön ve arka segment parametrelerine olan etkileri
The effects of the prostglandin analogs on the anterior and posterior segment of the eye
  1. Tez No: 409561
  2. Yazar: NESLİHAN SİNİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SARPER KARAKÜÇÜK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu çalışmada bir yıldan fazla süreyle topikal prostaglandin (PG) analoğu monoterapisi alan primer açık açılı glokom hastalarında pupil çapı, ön kamara derinliği (ÖKD), ön kamara açı derecesi ve korneal kalınlık değeri ile santral makula ve koroid kalınlıklarını değerlendirmek ve sağlıklı kontrollerle karşılaştırmak amaçlanmıştır. Hastalar ve Metot: Kliniğimiz glokom biriminde primer açık açılı glokom nedeniyle prostaglandin monoterapisi alan 32 hastanın 64 gözü ve göz polikliniğinde muayene olan 31 sağlıklı gönüllünün 62 gözü kontrol grubu olmak üzere toplam 126 göz çalışmaya alındı. Sirius korneal topografi cihazı ile pupil çapı, ön kamara derinliği (ÖKD) , açı derecesi ve korneal kalınlık değeri ölçüldü. Spectralis OCT ile santral makula ve koroid kalınlıkları değerlendirildi. Bulgular: PG analoğu kullanan hastalarda ortalama pupil çapı (2,66±0.62 mm), kontrol grubundan (3,01±0,33 mm) anlamlı olarak daha düşüktü (p0,05). Santral kornea kalınlıkları hasta grubunda ortalama 560,5±46,3 μ iken kontrol grubunda 558,6±48,7 μ idi ve aradaki fark anlamlı değildi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, we aimed to analyze pupil diameter, anterior chamber depth (ACD), anterior chamber angle degree and corneal thickness as well as central macular thickness and choroideal thickness in primary open angle glaucoma (POAG) patients who have been using topical prostaglandin (PG) analogs for more than one year as a monotherapeutic agent. Materials and Method: Sixty four eyes of 32 patients diagnosed as having POAG and who have been using PG analogs for more than 1 year and 62 eyes of 31 healthy volunteers were enrolled in the study. Pupil diameter, anterior chamber depth (ACD), measurement of anterior chamber angle and central corneal thickness (CCT) values were analyzed with Sirius Topograph. Central macular thickness and central choroideal thickness measurements were obtained by Spectralis OCT. Results: Average pupil diameter was found significantly lower in patients who have been using PG analogs; average pupil diameter was 2,66±0,62 mm in the patients group and 3,01±0,33 mm in the control group (p0,05). Average central corneal thickness was 560,5±46,3 μ in the patients group and 558,6±48,7 μ in the control group without any clinical significance (p>0,05).