İnoperabl küçük hücreli dışı akciğer kanserli hastalarda lökositoz ve trombositozun prognostik faktör olarak değeri ve vasküler endotelial büyüme faktörüyle ilişkisi
The relationship between vascular endothelial growth factor levels and the prognostic importance of leucocytosis and thrombocytosis and its relationship with vascular endothelial growth factor levels in inoperabl non-small cell lung cancer
- Tez No: 142386
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET DEMİRKAZIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde (KHDAK) evreleme ve performans durumu dışında prognostik faktör bilinmemektedir. Bu çalışmada lökositoz, trombositoz ve serum vasküler endoteliyal büyüme faktörü (VEGF) düzeylerinin prognostik faktör olarak değeri ve birbirleriyle olan ilişkileri araştırılmıştır. Çalışmaya histopatolojik ve/veya sitolojik olarak KHDAK tanısı konan 55 hasta alınmıştır. Hastalar lökositoz (>10 000/mm3) ve/veya trombositozu (> 400 000/mm3) olan bir hasta grubu (grup 1) ve bu bulgulara sahip olmayan, ancak yine KHDAK tanısı almış bir kontrol grubu (grup 2) olarak iki grup halinde düzenlenmiştir. Yüksek lökositoz ve trombositoz değerleri bulunan hastalarda, kontrol grubuna kıyasla VEGF değeri anlamlı olarak yüksekken (p=0,016), yaşam süresi açısından iki grup arasında fark bulunmamıştır (p=0,137). Ayrıca, çalışma grubundaki (grup 1) hastalar lökositoz, trombositoz ve lökotrombositozu bulunan hastalar olarak üç alt grup olarak incelenmiştir. Bu alt gruplardan sadece lökotrombositozlu alt grubun serum VEGF düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek bulunduysa da, bu iki grup arasında da sağkalım açısından fark saptanmamıştır. Sonuç olarak serum VEGF düzeyleri, lökositoz ve/veya trombositozu olan hastalarda anlamlı olarak yüksek olmakla birlikte prognozla ilişkisi gösterilememiştir.
Özet (Çeviri)
The Relationship Between Vascular Endothelial Growth Factor Levels And The Prognostic Importance Of Leucocytosis And Thrombocytosis And Its Relationship With Vascular Endothelial Growth Factor Levels In Inoperabl Non-Small Cell Lung Cancer. There is no known prognostic factor other than staging and performans status in non small-cell lung cancer (NSCLC). We studied the relationship of leucocytosis, thrombocytosis and serum VEGF levels and their prognostic value in NSCLC. Fifty five patients with histopathologically and/or cytopathologically NSCLC diagnosis included in this study. The study was designed as a patient group in which patients have leucocytosis (>10 000/mm3) and thrombocytosis (400 000mm3) and a control group in which none of them is present. The patients with high leucocytosis and thrombocytosis have significantly higher levels of VEGF compared with control group (p=0,016), but there was no significant difference between two groups for life expectancy (p=0,137). In addition, patients were evaluated in three subgroups: Patients with leucocytosis, patients with thrombocytosis and patients with leucocytothrombocytosis. As a result, VEGF levels were significantly higher in patients who have leucocytosis and/or thrombocytosis, but no prognostic relationship has been found.