Rat abdominal epigastrik flebinde diosmin + hesperidinin iskemi reperfüzyon hasarına etkisi
The effect of diosmin+hesperinin on ischemia-reperfusion injury in rat abdominal epigastric flap
- Tez No: 409559
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP KEMALİ GÜNAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş ve Amaç: İskemi reperfüzyon(İ-R) hasarı rekonstrüktif cerrahide flep kayıplarının en önemli sebeplerinden biridir. İ-R hasarına bağlı flep kayıplarını azaltmak amacıyla birçok farmakolojik ajan kullanılmış fakat henüz net bir tedavi protokolü bulunmamaktadır. Günümüze kadar yapılan çalışmalarda Diosmin+Hesperidin birçok dokuda (beyin, böbrek, kalp, kas gibi dokularda) İ-R hasarına yönelik olumlu etkileri ortaya konmuştur. Literatürde Diosmin+Hesperidinin flepler üzerine etkisini araştıran herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Çeşitli dokularda iskemi reperfüzyon hasarında olumlu etkileri ortaya konmuş Diosmin + Hesperidin bileşiklerinin rat abdominal epigastrik fleplerdeki iskemi reperfüzyon hasarı ve flep yaşamı üzerine de olumlu etkiler göstereceği hipotezine dayanarak bu çalışmayı planlanladık. Gereç ve Yöntem: Çalısmada Tosa ve arkadaşlarının kullandığı flep model alınarak ratın sağ abdominal bölgesinde 3x6 cm'lik, pedikülünde inferior epigastrik damarları içeren deri flebi kaldırıldı. Sham,kontrol tedavi-1 ve tedavi-2 olmak üzere 4 grupta toplam 40 adet Wistar albino cinsi rat kullanıldı. Pre-operatif on gün post op yedi gün süreyle tedavi-1 grubuna 30mg/kg diosmin+hesperidin, tedavi -2 grubuna 80 mg/kg diosmin+hesperidin verildi. Sham grubu hariç tutularak diğer üç gruba 9 saat iskemi ve 12 saat reperfüzyon yapıldı. Post op 21. saatte biyokimyasal ve patolojik çalışmalar için biyopsiler alındı. Post-operatif yedinci günde makroskopik olarak flep canlılığı araştırıldı.
Özet (Çeviri)
İntroduction: Ischemia-reperfusion (I-R) injury is one of the most important cause of loss of the flap reconstructive surgery. Many pharmacological agents in order to reduce loss of flap used depends on the ischemia-reperfusion injury, but there is no clear treatment protocol. Diosmin + Hesperidin in studies carried out to date in many tissues (brain, kidney, heart, muscle and etc.) positive effects for the ischemia-reperfusion injury was revealed. In the literature, there are no studies on the effects on flaps of diosmin + hesperidin. We plan that work in a variety of tissues in ischemia reperfusion injury in have demonstrated the positive effects of Diosmin + Hesperidin compounds of rat ischemia in abdominal and epigastric flap on reperfusion injury and flap survival is based on the hypothesis that show positive effects. Materials and Methods: In this study, flap model was used that described by Tosa at all. The inferior epigastric pedicle flap of skin from the abdominal region of 3x6 cm in size containing vessels were removed. A total of 40 Wistar albino rats, was used in 4 groups, including the sham control, treatment,1 and treatment-2. Preoperative ten days postoperative seven days, the treatment-1 group 30mg / kg Diosmin+Hesperidin, the treatment group-2 80mg / kg Diosmin+Hesperidin were given.Except sham group, for the other three groups nine hours of ischemia and twelve hours of reperfusion was performed. 21 hours post-operative biopsy for biochemical and pathological studies were included. Macroscopically the seventh day post-operative flap viability was investigated.