Rat abdominal epigastrik arter flebinde beta-glukan'ın iskemi reperfüzyon hasarına etkisi
Effects of oral β-glucan on inferior epigastric flap ischemia/reperfusion injury in rats
- Tez No: 409564
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEOMAN ESKİTAŞCİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Giriş ve Amaç: Flep cerrahisinde başarıyı etkileyen faktörlerden birisi olan iskemi reperfüzyon hasarı için birçok ajan deneysel çalışmalarda kullanılmıştır. Bu ajanlar başarılı sonuçlar vermiş olsa da pek azı klinik olarak kullanılabilmektedir. Antioksidan ve immün modülatör bir madde olan β-glukan immün destekleyici olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Deneysel çalışmalarda β-glukanın akciğer, karaciğer, böbrek ve ince barsak gibi farklı dokularda gelişen İ/R hasarını önlemede etkili olduğu gösterilmiştir. Farklı dokularda İ/R hasarına etkili olan β-glukan, deri fleplerinde görülen İ/R hasarında da etkili olabileceği hipoteziyle bu çalışma planlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, 30 adet Wistar albino erkek rat, her birinde 10 hayvan bulunacak şekilde 3 gruba ayrıldı. Sham grubunda inferior epigastrik arter flebi kaldırılarak, iskemi reperfüzyon uygulanmadan yerine iade edildi. Kontrol grubunda aynı flebe 8 saat total iskemi ve ardından 12 saat reperfüzyon uygulandı. Tedavi grubundaki ratlara ise flep kaldırılmadan önceki 10 gün boyunca 50 mg/kg β-glukan gavaj yoluyla verildi ve cerrahi işlem günü flep kaldırılarak 8 saat total iskemi ve ardından 12 saat reperfüzyon uygulandı. Sham grubundaki fleplerden cerrahi işlem sonrası 1, günde ve Kontrol ile β-glukan gruplarındaki fleplerde ise reperfüzyon periyodu sonrasında doku biyopsileri alınarak histopatolojik inceleme ile nötrofil sayısı ve damar çapları, biyokimyasal olarak da malondialdehit, myeloperoksidaz, glutatyon peroksidaz ve süperoksit dismutaz enzim seviyeleri tayin edildi. Tüm flepler postoperatif 7. günde fotoğraflanarak yaşayan flep oranı hesaplandı. Elde edilen veriler istatiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objectives: Several agents has been used for ischemia and reperfusion (I/R) injury that affects success of the flap surgery in experimental studies. Even though those agents works successfully, few of them can be used clinically. β-glucan which is an antioxidant and immun modilator agent is commonly used for immun supporter. Experimental studies have showed that β-glucan protects I/R injury in different kinds of tissues such as lung, liver, kidney and small intestine. We have planned this study with the hypothesis of the possible effects of β-glucan, that effects I/R injury in several tissues, on I/R injury of skin flaps. Materials and Methods: We divided 30 Wistar albino rats into 3 groups and each group contains 10 animals in our study. In sham group, inferior epigastric artery flap raised and sutured back without application of I/R injury. In control group, 8 hours of ischemia and 12 hours of reperfusion applied for the same flap. In study group, 50 mg/kg β-glucan administered for 10 days via gastric gavage before flap elevation and 8 hours of total ischemia and 12 hours of reperfusion applied at the day of surgery while flap elevation. Tissue biopsies have been taken from the flaps of sham group at the 1st day of surgery and control and study groups after reperfusion periods. Neutrophile numbers and vascular diameters have been showed histopathologically and malondialdehyde (MDA), myeloperoxidase (MPO), glutathion peroxidase (Gpx) and superoxide dismutase (SOD) enzyme levels have been showed biochemically. All flaps have been photographed at the 7th day and the rate of vital flap tissues calculated. All the datas have been evaluated statictically.