Saç ve serum eser element düzeylerinin aort darlığı şiddeti ve progresyonu ile ilişkisi
The relationship between serum-hair trace elements and severity and progression of aortic stenosis
  1. Tez No: 409563
  2. Yazar: EBRU ALTUNEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT KALAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Amaç: Aort darlığı (AD) en sık görülen kalp kapak hastalığıdır ve progresyonunu yavaşlatacak etkin medikal tedavi yoktur. Yeni tedavi alternatifleri için AD patogenezinde ve progresyonunda etkili olan faktörlerin bilinmesi önemlidir. Bazı kardiyovasküler hastalıkların patogenezi saç ve serum eser element düzeylerinde değişiklik ile ilişkili bulunmuştur. Vücudumuzda, oksidan ve antioksidan birçok enzimin yapısına katılarak işlev görmesinde önemli roller üstlenen eser elementlerin AD şiddeti ve progresyonuna etkisi tam olarak bilinmemektedir. Bu çalışmada kalsifik AD şiddeti ve progresyonu ile saç ve serum eser element değerleri arasınadaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya kalsifik AD olan 55 hasta dahil edildi. Hastalardan eser element ölçümü için saç ve serum örnekleri alındı. İlk ekardiyografi değerlendirmesine göre hafif ve orta derece AD olmak üzere iki gruba ayrıldı. Kontrol ekokardiyografi sonucuna göre ise yavaş progreyon gösteren grup (Grup 1) ve hızlı progresyon gösteren grup (Grup 2) olarak iki gruba ayrıldı. Gruplar arasında saç ve serum eser element düzeyleri karşılaştırıldı. Bulgular: Hafif AD olan grupta 33, orta derece AD olan grupta 22 hasta bulunmaktaydı. Hastaların demografik özelliklerini incelediğimizde iki grup arasında anlamlı bir fark izlenmedi. Yapılan serum eser element analizinde hafif AD olan grupta krom seviyesi 0.38mg/L±0.33mg/L iken, orta derece AD olan grupta 0.67mg/L±0.41mg/L olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Aortic stenosis (AS) is the most common heart valve disease and there is no effective medical treatment to slow its progression. To know the related factors to the pathogenesis and progression of AS is important for new treatment alternatives . The pathogenesis of some cardiovascular disease has been associated with changes in hair and serum levels of trace elements . The role of the trace elements that have pivotal role in the many of oxidant and antioxidant enzymes, on the severity and progression of the aortic stenosis has not been fully elucidated. In this study, we aimed to evaluate the association between severity and progression of the calcific AS and, hair and serum trace element levels. Materials and methods: A total of fifty five patients with calcific AS were enrolled to the study. Blood and hair samples were obtained for the measurement of trace elements. According to first echocardiography, the study populations were divided in to two groups as mild AS or moderate AS. And according to control echocardiography the study populations were divided in to other two groups as with slow progression (Group 1) or with rapid progression (Group 2). Serum and hair trace elements were examined between groups. Results: There were 33 patients in mild AS group and 22 patients in moderate AS group. Demographic characteristics did not statistically differ between groups. The elemental analysis of the serum levels, chromium level was 0.38mg/L ±0.33mg/L in mild AS group, while 0.67mg/L±0.41mg/L in moderate AS group.