Rekreatif eğlence pazarlamasının spor organizasyonlarına katılımı arttırmadaki rolünün incelenmesi
The analysis of recreation enterteainment marketing's role on increasing attendance to sports organisations
- Tez No: 409566
- Danışmanlar: DOÇ. İBRAHİM EDİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Amaç: Dünyada ve ülkemizde hızla değişen ve gelişen rekreatif eğlence pazarlaması insanlara çok farklı deneyimler sunmaktadır. Bu deneyimleri etkili şekilde pazarlamak sportif organizasyonlara katılımı arttıracaktır. Bu bilgiler ışığında çalışmanın amacı; rekreatif eğlence pazarlamasının spor organizasyonlarına katılımı arttırmadaki rolünün incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada, araştırmacı tarafından geliştirilen ve 5 alt boyuttan oluşan“Rekreatif Eğlence Pazarlaması Ölçeği”kullanılmıştır. 25 sorudan oluşan deneme ölçeği İstanbul İl'inden tesadüfi yöntemle seçilen 100 kişiye uygulanmış yapılan faktör analizi sonucunda 3 madde ölçekten çıkartılmıştır. Örneklemden elde edilen verilerin yeterliliğinin saptanması için KMO (0,887) testi yapılmıştır. Güvenirlik için Crombah Alfa= (0,819) olarak çıkmıştır. Nihai anket Fenerbahçe Ülker ve Anadolu Efes Basketbol kulüplerinin maçlarına gelen ve tesadüfi örneklem yöntemiyle seçilen 1021 kişiye uygulanmıştır.Araştırmanın analizinde istatistik paket programı kullanılmış ve istatistik incelemelerinde frekans dağılımları, çapraz tablolama, Ki-kare testi, t-testi ve ANOVA testleri uygulanmıştır. Bulgular: Maçlara gelen seyircilerinin ağırlıklı olarak 18-35 yaş aralığında erkek seyirciler oldukları belirlenmiştir. Seyircilerin takımlarının haberlerini daha çok internetten ve arkadaşlarından aldıkları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Recreation sports marketing, rapidly changing and developing in the world and our country, offers people very different experiences. Marketing these experiences effectively is going to increase the attendance to sports organisations. In the light of such information, the objective of this work is the analysis of recreation entertainment marketing's role on increasing attendance to sports organisations. Tools and Method:“Recreation Entertainment Marketing Scale”, which was developed by the researcher and consisting of 5 sub-dimensions, is used in the work. Testing scale, which consists of 25 questions, has been applied to 100 people randomly chosen in İstanbul province and as a result of factor analysis 3 items were removed from the scale. KMO (0,887) test was applied in order to determine the efficiency of the data gained by the sample. Cronbach's Alpha is measured as (0,819) for reliability. The final survey was conducted with 1021 people chosen with random sampling method who attend Fenerbahçe Ülker and Anadolu Efes Basketball Clubs' matches. For the analysis of the research statistical package programme was used and frequency distributions, cross tabulation, chi square test, t-test and ANOVA testing was applied for the statistical analysis. Findings: It was determined that the audience attending the matches are mainly the male audience between the age of 18-35. It is observed that the audience get their teams' news mostly from the internet and their friends. It is also determined that there are some statistically meaningful differences in the sub-dimensions such as age, gender, and marital status.