Rekreatif amaçlı yaz spor okullarına katılan erkek ve kız öğrencilerin katılım motivasyonlarının incelenmesi (Kocaeli örneği)
Investigation of the motivations of participation of men and girl students at recreative summer sports schools (Kocaeli example)
- Tez No: 696217
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN NEDİM ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çocuklar ve gençler için sporun önemi göz önünde bulundurulduğunda, çocukların spora katılım motivasyonlarının belirlenmesinin önemi daha iyi anlaşılmaktadır. Bu doğrultuda bu çalışma, rekreatif spor faaliyetlerine katılan yaz okulu öğrencilerinin spora katılım motivasyonlarını belirlemek ve değişkenler açısından incelemek amacıyla yapıldı. Araştırmanın evrenini, 2020 yılında Kocaeli ilindeki Rekreatif amaçlı spor faaliyetlerine katılan yaz spor okullarına giden 130 kız, 253 erkek toplam 383 öğrenci oluşturdu. Veri toplama aracı olarak Gill ve diğ. (1983), tarafından genç bireylerin spora katılma nedenlerini belirlemek amacıyla geliştirilmiş ve Türkçeye uyarlaması Oyar ve diğ. (2001) tarafından yapılan Katılım Motivasyonu Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanıldı. Etik kurul onayı alındıktan sonra hazırlanan ölçek formu yüz yüze ve online olarak uygulandı. Çalışma hakkındaki bilgiler detaylı olarak katılımcılara aktarılmıştır. Verilen bilgiler sonrasında çalışmaya gönüllü katılım göstermek isteyen öğrencilerden veriler toplandı. Verilerin analizinde öncelikli olarak çalışma grubu hakkında genel bir bilgi sahibi olmak için tanımlayıcı istatistiklerden faydalanıldı. Verilerin analizinde kullanılacak testleri belirlemek amacıyla normallik testi yapıldı ve veriler normal dağılım gösterdiğinden ikili grup karşılaştırmalarında T-testi, ikiden fazla grupların karşılaştırmalarında One-Way Anova testi uygulandı. Anova sonrasında farklılığın hangi gruplar arasında olduğunu belirleyebilme için Tukey testi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Considering the importance of athletes for children and young people, the importance of determining the motivations for participation in sports is better understood. Accordingly, this study has conducted to determine the motivation of summer school students participating in recreational sports activities and to examine them in terms of variables. The universe of the study consisted of a total of 383 students, 130 girls and 253 boys, who attended summer sports schools in Kocaeli, participating in recreational sports activities in 2020. As a data collection tool Gill et al. (1983), in order to determine the reasons for young individuals to participate in sports and its adaptation to Turkish was developed by Oyar et al. (2001) and the Personal Information Form prepared by the researcher have used. The scale form prepared after the approval of the ethics committee has applied face-to-face and online. Information about the study has conveyed to the participants in detail. After the information given, data have collected from the students who wanted to participate in the study voluntarily. In the analysis of the data, descriptive statistics have used primarily in order to have general information about the study group. In order to determine the tests to be used in the analysis of the data, normality test has performed, and since the data showed normal distribution, the T-test has used for pairwise group comparisons, and the One-Way Anova test has used for comparisons of more than two groups. After Anova, Tukey test has conducted to determine between which groups the difference was.