Hemen, erken ve geç yüklenen implantların, yüklemenin ilk yılında stabilite ve kemik yoğunluğundaki değişiklikler açısından değerlendirilmesi
Comparison of the relationship between value of radiographic bone density with resonance frequency analysis in dental i̇mplants: clincal study
- Tez No: 409602
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM KURTOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Son yıllarda, implantların hemen veya erken dönemde yüklenmesinin olumlu sonuçlar verdiği gösterilmiştir. Ancak maxiller posterior tek diş eksikliklerinde, implantın hemen veya erken yüklenmesiyle ilgili sınırlı sayıda çalışma vardır. Bu klinik çalışmanın amacı; maxiller posterior tek diş eksikliklerinde, hemen, erken ve geç yüklenen implantların sekonder stabilite parametreleri arasındaki farklılıkların ve implant çevresindeki kemik yoğunluğu değişikliklerinin araştırılması ve değerlendirilmesidir. Otuzdört hastaya toplam 40 adet dental implant (İmplantium, Dentium, Güney Kore) yapılmıştır. Hemen veya erken yükleme protokolleri için önkoşullar belirlenirken; CBCT'den elde edilen kemik yoğunluğu(PreOpHu), subjektif kemik kalitesi sınıflaması(SKS), yerleştirme torku(ITV) ve primer implant stabilitesi(ISQ_Primer) değerleri gözönünde bulundurulmuştur. Ön koşulları sağlayan 13 implant hemen yüklenmiş, diğer 13 tanesi ise erken yüklenmiştir. Ön koşulları sağlayamayan 14 implant geç yükleme protokolüne alınmıştır. İmplantların sekonder stabilite takipleri 1, 3, 6, 9, ve 12. ay'larda Osstell(RFA) cihazı kullanılarak yapılmıştır. 12.ayda alınan CBCT görüntülerinde implantın çevresindeki kemik yoğunluğu, değerlendirilmiştir. İstatistiksel değerlendirme için tek yönlü ANOVA ve ikili karşılaştırmalarda TUKEY testi kullanılmıştır.(p=0,005) Çalışmanın sonuçlarına göre; yükleme grupları arasında 1.ay ISQ değerleri açısından anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Ancak 12.ayda hemen yükleme grubunun ISQ değerleri geç yükleme grubuna göre istatistiksel olarak daha yüksek bulunmuştur. Gruplar arasında; İmplant çevresindeki kemik yoğunluğu açısından anlamlı bir fark tespit edilememiştir. Ayrıca, CBCT'den elde edilen kemik yoğunluğu değerleriyle, subjektif kemik sınıflaması (SKS) ve implant stabilite parametreleri (ITV, ISQ_Primer) arasında anlamlı korelasyon vardır. Bu çalışmanın sınırları dahilinde, posterior maxilladaki tek diş eksiklikleri, uygun koşullar sağlandığında hemen veya erken dönemde yüklenebilir. Ayrıca CBCT, kemik yoğunluğunun değerlendirilmesinde ve stabilite parametrelerinin cerrahi öncesinde tahmin edilebilmesinde etkin bir yöntem olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Recently, immediate or early loading of dental implants is a clinically feasible concept. However, there are only few studies regarding the immediate or early loading of posterior maxillary implants supporting single-tooth crowns. The purpose of the present clinical study was to evaluate and investigate the difference in implant seconder stability parameters and bone density changes around, immediately, early and delayed loaded of single implants in the posterior maxilla. In this study 40 implants (Implantium, Dentium, South Korea) were placed in 34 patients. To determine prerequisites for immediate or early loading protocols; bone density value derived from CBCT(PreOpHu), subjective classification of bone quality(SKS), insertion torque value(ITV) and primary implant stability(ISQ_Primer) values were considered. 13 implants providing the prerequisites were loaded immediately, the other 13 of them were loaded early and 14 implants which, were not providing the prerequisites were loaded in delayed loading protocol. The seconder stability follow-up of the implants was made by using Osstell (RFA) device in 1st, 3rd, 6th, 9th and 12th months. Bone density around the implants was evaluated in the images from CBCT(12th month). Datas was statistically analyzed using one-way ANOVA followed by post-hoc TUKEY test (p=0,05). Significant differences were not detected between loading groups in terms of 1st month ISQ values. However, ISQ values in 12th months of the immediate loading group were statistically higher then delayed loading group. No significant differences could be detected in bone density around the implants between the loading groups. Also, significant correlations were detected between bone density values derived from CBCT, subjective classification of bone quality(SKS) and implant stability parameters (ITV, ISQ_Primer) Within the limitations of this study, immediate or early loading protocols can be used for single implants with the presence of pre-conditions in the posterior maxilla. Also CBCT can be used as an effective method for the assessment of bone density and for estimating the stability parameters before surgery.