Trichophyton rubrum'un çabuk tanısında ksantomegninin hplc ile saptanması
Detection of xanthomegnin by high performance liquid chromatography for rapid ıdentification of trichophyton rubrum complex
- Tez No: 409608
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MACİT İLKİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC) hemoglobin varyantlarının saptanması, vitamin D seviyesinin tespit edilmesi ve deri ve tırnak örneklerinde Trichophyton rubrum'un belirlenmesi gibi tıbbi tanıda kullanılan güvenilir ve gerçekçi bir yöntemdir. T. rubrum'un deri ve tırnak örneklerinde belirlenmesi ile ilgili daha önceki bilgilerde, HPLC ile ksantomegnin etkinliğinin saptanması güvenilir bir yöntem kabul edilmiştir. Bu çalışmada HPLC yöntemi kullanılarak ksantomegnin aktivitesinin belirlenmesi ile en yaygın iki insan patojeni dermatofitin, T. rubrum ve T. mentagrophytes komplekslerinin, ayırt edilmesi amaçlandı. Bu amaçla, Arthroderma spp. (n=7), T. rubrum (n=18) ve T. mentagrophytes kompleks (n=7) kökenleri olmak üzere toplam 32 referans köken ile 13 klinik örnek ve bu örneklerin ITS dizi analizi ile T. rubrum (n=9) ve T. interdigitale (n=4) olarak tanımlanan izolatları incelendi. T. rubrum komplekse ilişkin 18 referans kökenden 12'sinde ksantomegnin belirlendi. Ayrıca, 2 A. vanbreuseghemii izolatı ve 1 T. interdigitale izolatında T. rubrum kompleks üyelerinde belirlenen değerlerle uyumlu ksantomegnin saptandı. Çalışmada 13 klinik örnekten 11'i ile, T. interdigitale kökenlerini de içeren 11 klinik izolatta ksantomegnin saptandı. Ksantomegnin saptanması hızlı ve ucuz bir yöntem olmasına karşılık, referans T. rubrum kompleks kökenlerinin yalnız üçte ikisinde ve T. mentagrophytes kompleks üyesi 3 izolatta ksantomegnin saptanması sebebiyle, T. rubrum ve T. mentagrophytes komplekslerini ayırt etmede güvenilir bir yöntem olmadığı önerildi. Çalışmada elde edilen sonuçların özellikle mikrobiyoloji alanındaki bilim insanları ve klinisyenler için ilgi çekici olduğu düşünüldü.
Özet (Çeviri)
High-performance liquid chromatography (HPLC) is a reliable and robust methodology in medical diagnostics, including the detection of hemoglobin variants, vitamin D levels, and Trichophyton rubrum in skin and nail materials. Previous information reported that the latter was reliably identified using xanthomegnin activitiy via HPLC. In the present study, we aimed to discriminate the two most common human pathogenic dermatophytic fungi, T. rubrum and T. mentagrophytes complexes, via the detection of xanthomegnin using HPLC methodology. Hence, we investigated 32 reference dermatophyte strains: Arthroderma spp. (n=7), T. rubrum (n=18) and the T. mentagrophytes complex (n=7) strains. In addition, we analyzed both clinical samples and isolates of 13 samples identified as T. rubrum (n=9) and T. interdigitale (n=4) using ITS-sequencing. Twelve of 18 reference T. rubrum complex strains produced detectable amounts of xanthomegnin. Moreover, and more importantly, 2 A. vanbreuseghemii and 1 T. interdigitale strains also demonstrated xanthomegnin activity. Furthermore, from a total of 13 specimens, 11 clinical samples and 11 clinical isolates were positive for xanthomegnin, including T. interdigitale isolates. Although xanthomegnin detection is a rapid and inexpensive method, we concluded that it is not a reliable method for discriminating between T. rubrum and T. mentagrophytes complexes, given that only two-thirds of reference T. rubrum complex strains and 3 strains from the T. mentagrophytes complex produced xanthomegnin.In addition we believe that the results of the present study should be of interest to scientists and clinicians specifically in the field of microbiology.