İlaç uygulanan domuzların postmortem organ ve kemiklerinde ilaç dağılımının belirlenmesi
Determination of drug distribution in postmortem tissues and bones of pigs administered drugs
  1. Tez No: 409627
  2. Yazar: İSMAİL ETHEM GÖREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METE KORKUT GÜLMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Adli toksikolojik analizler, ölümün nedenini ve mekanizmasını belirlemede kullanılan en önemli araçlardan bir tanesidir. Zehirlenmelere bağlı ölüm olgularında geleneksel olarak kan ve idrar gibi vücut sıvıları incelenmektedir. Fakat ölümden belirli bir süre geçtikten sonra otoliz/putrefikasyon nedeniyle çürüyen ve iskeletleşmiş cesetlerde, bu örnekler analiz için uygun değildir. Böyle durumlarda, yapısal bütünlüğünü korumuş olmak kaydıyla, visseral doku ve kemik örnekleri, toksik madde ve ilaç zehirlenmesi olgularının toksikolojik analizinde alternatif birer örnek olarak kullanılabilir. Bu çalışmada, farklı sınıflardan oluşturulan ilaç gruplarının domuzlara uygulanarak, domuzlardan çürümüş-kokuşmuş halde örneklendirilen visseral dokularda ve gömülü halde örneklendirilen kemiklerde miktarsal tayin yapılması ve çürüme ve gömülmenin, elde edilen organ ve kemiklerde biriken ilaç düzeyi üzerindeki etkisinin saptanması amaçlanmıştır. Biri kontrol olmak üzere (n=4+1) her bir domuza farklı sınıflardan oluşturulan ilaç grupları; katılar gastrointestinal ve sıvılar intravenöz yolla olmak üzere toksik dozda uygulandı. Domuzlar, propofol verilerek sakrifiye edildi ve hemen taze periferal kan, organ ve kemik örnekleri alındı. Çürümenin 24., 48., 72. ve 96. saatlerinde organ örnekleri alındıktan sonra toprak altınagömülen cesetten, gömülmenin onuncu ayına kadar belirli aralıklarla feth-i kabir işlemi yapılarak kemik örnekleri alındı. Örnekler, uygun yöntemlerle analize hazır hale getirildikten sonra LC-MS/MS cihazı ile analiz edildi. Elde edilen bulgular gösterdi ki, postmortem redistribüsyon gibi henüz tam olarak açıklanamayan ve toprak altında cesedin maruz kaldığı bilinmeyen mekanizmalar nedeniyle dekompoze ve gömülü cesetlerden farklı zaman aralıklarında toplanan organ ve kemik dokularındaki ilaç düzeyleri değişkenlik arz etmektedir ve kanın uygun olmadığı koşullarda toplanan bu örnekler kandaki ilaç konsantrasyonlarını öngörmek için kullanışlı değildir.
Özet (Çeviri)
Forensic toxicological analysis is one of most important tools in elucidating manner and cause of death. Traditionally, body fluids such as blood and urine are investigated in cases of intoxication and poisoning-related deaths. However, their samples are often no longer available for toxicological analysis in skeletonized and decomposed corpse due to autolysis/putrification after the burial time and a certain period from death time. In such cases, bones and visceral tissues that preserve structural integrity might be useful as alternative samples for toxicological analysis of toxic and drug poisoning cases. In this study, by administering drug groups selected from various drug classes to domestic pigs, we aimed to make quantification of drugs in putrefied-decomposed visceral tissues and in buried bones and determine the effect of burial on levels and distribution of drugs in tissues and skeletal tissues. Drug groups at toxic dose level to each pig including negative control (n=4+1) were administrated respectively from pills (capsules and tablets) by gastrointestinal and from solutions by intravenous administration. Peripheral blood, organ and bone samples was collected from pigs sacrificed by administering propofol at overdose drug level to pigs after 4 hour in order to allow for distribution and absorption of drugs. After organ samples were collected at postmortem 24th, 48th, 72nd and 96th hours, bone samples from corpses buried below soil ground at 5th and 10th months of the burial time by making exhumation. All samples were analyzed using LC-MS/MS after making sample preparation using appropriate methods. These data indicate that drug levels in organ and bone samples collected from decomposed and burial corpses at different time intervals vary because of unknown mechanisms exposed of the corpse below ground and completely yet unexplained such as postmortem redistribution and these samples collected under conditions in which blood is not appropriate for forensic toxicological analysis is not uniformly useful for predicting blood concentration of drugs.