Doğum salonunda tıp etiğinin gündeme geldiği durumlar
Ethical issues in the delivery room
  1. Tez No: 409636
  2. Yazar: MELİKE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN ALAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Kendine özgü bir tıbbi birim olarak doğum salonunda diğer birimlerde olduğu gibi tıp etiği ile ilgili-bağlantılı kimi durumlar ortaya çıkmaktadır. Tezimizin amacı bu durumların karşılaşılma sıklıklarını ve önemsenme derecelerini saptamak; dolayısıyla doğum salonunun tıp etiği açısından nasıl bir çalışma ortamı olduğunu ve bu birimde çalışanların nasıl bir mesleki değer sistemine sahip bulunduğunu belirlemektir. Tanımlayıcı tipteki araştırmamız Adana il merkezinde üç resmi hastanenin doğum salonlarında aktif olarak görev yapan çalışmaya katılmayı kabul eden, ebe, hemşire, uzman ya da uzmanlık öğrencisi hekim 87 kişi üzerinde yürütülmüştür. Katılımcılardan veri toplama formunda yer alan 20 ifadenin her biri için hem üçlü Likert ölçeği yoluyla karşılaşma sıklıklarını belirtmeleri hem de 10 üzerinden puan vererek önemseme derecelerini belirtmeleri istenmiştir. Doğum salonunda en sık karşılaşılan sorunlar, gebe-lohusanın tıbbi uygulamayı reddetmesi, ekip içi yetki-işbölümü çatışmalarının yaşanması ve kıdemsiz çalışanlara“angarya”yüklenmesidir. En fazla önemsenen sorunlar ise yenidoğana gereksinim duyduğu tıbbi olanakların sağlanmaması, tıbbi işlemlerin eksik ya da yanlış uygulanması şeklinde malpraktis yapılması ve uzun vardiyalar şeklinde çalışılmasıdır. Doğum salonlarında en sık yaşanan sorun kategorisi özerklik çatışmaları olup yarar sağlayamamak veya zarar vermek üzerinde oluşan ikilemler görece daha az ancak yine de dikkate değer sayıdadır. Doğum salonunda çalışanların en çok yarar sağlama-zarar vermeme dengesiyle ilgili ikilemlere önem vermekte; özerkliğe saygı konusunda belli bir duyarlılıklarının bulunmakla birlikte kimi zaman paternalizme eğilim göstermektedir. İlgili-bağlantılı sorunlar sık yaşanmamakla birlikte adalet ilkesi önemli bir referans kabul edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Like other departments, some cases related-connected to medical ethics emerge in the delivery room, which is a specific medical unit. The purpose of this study is to identify the prevalence of these cases and the level of importance given to them, thus to describe what kind of a working environment the delivery room is in terms of medical ethics, and to find out what kind of a professional value system persons working in this unit have. The descriptive study was conducted with 87 participants with midwives, nurses, resident and specialist physicians, who worked in three public hospitals located in Adana and who volunteered to participate in the study. The participants were asked to specify the prevalence of the 20 cases in the form through 3-point Likert scale and indicate the importance they give to these cases by scoring them out of 10 points. The most frequently encountered problems in the delivery room include rejection of the medical application by the pregnant-puerperal women, conflicts of authority and/or division of labour in the team, and chores given to inexperienced workers. The problems which were given most importance are that not providing newborns with the medical opportunities they need malpractice due to applying deficient or incorrect medical practices, and long working hours. The most frequently encountered problem category in the delivery room is the autonomy conflict; the dilemma concerning inability to provide benefit and/or to avoid maleficence is relatively less, but it is worth noting. The most important problems according to delivery room workers are regarding to provide the balance between beneficence and non-maleficence. Although they are sensitive about respect for autonomy, they sometimes show a tendency to paternalism. Related-connected problems are not experienced much, but the principle of justice is accepted as an important reference.