Transaminaz yüksekliği ile başvuran çocukların retrospektif değerlendirilmesi
The etiology of hypertransaminasemia in children
  1. Tez No: 409645
  2. Yazar: FİLİZ SERDAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKÇAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Hastanemizde son iki yılda transaminaz yüksekliği tespit edilen çocukların etiyolojilerini ve demografik özelliklerini araştırmak. Materyal ve Metot: Hastanemizden Aralık 2012 ve Aralık 2014 tarihleri arasında ayaktan veya yatarak herhangi bir şekilde sağlık hizmeti alan ve transaminaz yüksekliği (ALT>45, AST>50 IU/L) tespit edilen 3 ay-18 yaş çocuklar hastane kayıt sisteminden (MEDULA) tespit edildi. Bu çocuklar demografik özellikleri, tanıları ve tanı için kullanılan araçlar yönünden dosyalarından geriye dönük olarak irdelendi. Bulgular: Çalışma kriterlerine uygun 281 çocuk çalışmaya dahil edildi. Bunların 125'i (%44,5) kız, 156'sı (%55,5) erkek olup yaş ortalamaları 7,01±5,24 yıl idi. En sık görülen şikayet halsizlik (%53,4) iken hiç şikayeti olmayanların oranı %15,7 idi. Jaundice ve hepatomegali en sık görülen fizik inceleme bulguları iken, olguların %15'ii tamamen normaldi. Etiyolojide en sık enfeksiyöz (%34) nedenler varken, bunların içinde de ilk sırada HAV enfeksiyonu (%18,9) yer alıyordu. İlaca bağlı nedenler %18,1 oranında iken, alkole bağlı olmayan yağlı karaciğer hastalığına (NAFLD bağlı nedenler %11,1 oranındaydı. İdiopatik olanların oranı %6,4 iken, ortalama 95 günde (7 gün-14 ay) tümünün normalleştiği görüldü. HAV enfeksiyonuna bağlı nedenler transaminaz seviyelerini en yüksek düzeye çıkaran nedenler iken, ilaçlara ve NAFLD'ye bağlı nedenler hafif düzeyde yüksekliğe neden oluyordu. Olguların 4%'ü karaciğer dışı bir hastalığa sahipti. Hastaların çoğuna serolojik olarak tanı konulurken 8%'ine biyopsi yapıldı. Sonuç: Çalışmamızda transaminaz yüksekliğine en fazla enfeksiyöz, ilaç kullanımı ve NAFLD neden olmaktadır. Pratikte sık karşılaşılan transaminaz yükseklikleri çoğunlukla karaciğer hastalığına işaret etse de tamamen sağlıklı bireylerde ve karaciğer dışı bir nedene bağlı olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the etiology and demographic characteristics of children determined with high levels of transaminase in our hospital over a period of two years. Material and Method: Children aged 3 months – 18 years who presented at our hospital between December 2012 and December 2014, either as in-patients or outpatients and were determined with elevated transaminase (ALT>45, AST>50 IU/L) were identified from the hospital records system (MEDULA). Retrospective evaluation was made of these children from the records in respect of demographic characteristics, diagnosis and tools used for diagnosis. Results: The study included a total of 281 children who met the study criteria. These comprised 125 (44.5%) females and 156 (55.5%) males with a mean age of 7.01±5.24 years. The most common complaint was weakness (53.4%) and 15.7% had no complaints. In the physical examination the most common findings were jaundice and hepatomegaly and 15% of cases were completely normal. In the etiology, infectious causes (34%) were most common and within these, HAV infection (18.9%) was the leading cause. Drugs-related causes were determined at a rate of 18.1% and non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) at 11.1%. Idiopathic cases were seen at the rate of 6.4% and all were seen to have returned to normal levels at mean 95 days (range, 7 days- 14 months). The highest levels of transaminase were determined to be caused associated with HAV infection and slightly elevated levels were caused by medications and NAFLD. In 4% of patients, there was a disease other than of the liver. While diagnosis was made serologically in the majority of patients, biopsy was performed in 8%. Conclusion: The results of this study showed that elevated transaminase was caused most often by infections, drug toxicity and NAFLD. Elevated transaminase is often encountered in daily practice and even though it indicates liver disease in the majority of cases it may also be associated with a cause other than the liver and may be seen in completely healthy individuals.