Laminat vener restorasyon yapımında kullanılan farklı yüzey pürüzlendirme işlemleri uygulanmış CAD/CAM materyallerinin mineye olan makaslama bağlanma dayanımı
The effect of various surface treatments for laminate veneer indicated CAD/CAM block materials of feldspathic, nanocomposite and hybrid ceramic on shear bond strength to enamel
  1. Tez No: 409656
  2. Yazar: YUSUF EMRE MERAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN ANIL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protez Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu in-vitro çalışmanın amacı, laminat vener yapımında kullanılan CAD/CAM materyallerinin farklı yöntemlerle pürüzlendirilmesinden sonra mine yüzeyine makaslama bağlanma dayanımının ve kırılma modlarının değerlendirilmesidir. Yüzey pürüzlendirme işlemleri; (1) 125 gritlik zımpara ile aşındırma, (2) Nd:YAG lazerle pürüzlendirme, (3) %4 hidroflorik (HF) asitle pürüzlendirme, (4) %9,5 HF asitle pürüzlendirme, (5) 110 µm Al2O3 ile kumlama ve (6) 30 µm silika kaplı Al2O3 ile tribokimyasal pürüzlendirme, şeklinde gruplanmıştır. Yüzey pürüzlülük ölçümleri 6x6x1 mm boyutlarındaki örneklerde yapılmıştır. Çalışmada 180 adet çekilmiş, çürüksüz ve sağlam insan üst santral ve lateral dişi kullanılmış ve rastgele 18 gruba ayrılmıştır (n=10). Dişler akrilik kalıplara gömülmüş ve mine seviyesinde simantasyon yüzeyleri oluşturulmuştur. Her bir CAD/CAM bloğundan, 4x4x2 mm boyutlarında örnekler hazırlanmıştır. Simantasyon, dual-cure rezin simanın, örneklerin simantasyon yüzeylerine uygulanmasıyla gerçekleştirilmiştir. Simante edilen tüm örnekler, 24 saat 37oC distile suda bekletilmiştir. Makaslama bağlanma dayanım testi, üniversal test makinesinde 1 mm/dk piston başlığı hızı ile ve kırılma oluşuncaya kadar kuvvet uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Yüzeyler X3 büyüteçli gözlük ile incelenmiş ve kırılma modları (adeziv, karma ve koheziv) belirlenmiştir. İstatistiksel analiz IBM SPSS 21.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this in-vitro study was to assess the effects of various surface treatments, on the surface roughness, shear bond strength to enamel and failures modes of different CAD/CAM block materials that have laminate veneer indications. The surface treatments were grouped as follows: (1) grinding with 125 grit silicone carbide sandpaper, (2) Nd:YAG laser treatment, (3) etching with 4% hydrofluoric acid, (4) etching with 9.5% hydrofluoric acid, (5) air particle abrasion with 110 µm Al2O3, and (6) tribochemical treatment with 30 µm silica coated Al2O3. Surface roughness measurements were performed with a profilometer on 6x6x1 mm specimens. 180 caries-free and sound human maxillary central and lateral incisors were randomly distributed into 18 groups (n=10). After embedding into acrylic resin, intaglio surfaces were prepared on enamel. 4x4x2 mm specimens were prepared from each CAD/CAM block material and tested surface treatments were applied to the cementation surfaces. Bonding to enamel was achieved with a dual-cure adhesive resin cement application. Samples were stored in 37°C distilled water for 24 hours, and shear bond strengths were experimented. Fracture strengths were experimented with of 1.0 mm/min, till the debonding load is reached. The debonded surfaces, both on specimen and enamel, were observed with a 3X loop and modes of failures were determined as adhesive, mixed and cohesive. Statistical analysis was made with SPSS 21.0 for IBM.