Posterior maksilla modelinde değişik yiv tasarımlarına sahip titanyum ve zirkonyum kısa implant uygulamalarında kuvvet dağılımlarının sonlu eleman analizi ile incelenmesi
Finite element analysis of stress distribution on zirkonia and titanium short implants, with different implant groove designs, placed in posterior maxilla model
  1. Tez No: 409657
  2. Yazar: ESMA COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER AKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Dental implant günümüzde eksik dişlerin tedavisi için kullanılmaktadır. Senelerdir klinisyenler kemik implant kontağını, implantın primer stabilizasyonunu ve kron-implant oranını artırmak için uzun implant uygulamaya yönelmişlerdir. İmplant tedavisinde, değişik implant yiv dizaynı ve mikro-pürüzlü yüzey ile kemik implant kontağının artırılabileceği gösterilmiştir. Bu gibi nedenlerle, yeni literatür ileri cerrahiden kaçınmayı ve kısa implant uygulanmasını önerir. Son yıllarda, zirkonyumun mekanik ve estetik özelliklerinden dolayı dental implant üretimi için uygun bir malzeme olarak ortaya çıkmıştır. Zirkonyumun korozyona dirençli, yüksek bükülme dayanıklılığı, fraktüre dayanıklık ve biyouyumlu olması gibi avantajlarından dolayı titanyuma alternatif bir materyal haline gelmiştir. Bu çalışmanın temel amacı D4 kemik için en uygun yiv formu konfigürasyonu ve implant malzemesini belirlemektir. Bu analiz, üç boyutlu sonlu eleman analizi kullanılarak yapılmıştır. Analizde v şekilli, payanda (buttress), ters payanda (reverse-buttress) ve kare olmak üzere dört değişik yiv formu kullanılarak titanyum ve zirkonyum gibi iki değişik implant materyali üzerinde karşılaştırma yapılmıştır. Sonuç, dört farklı yiv formu ve ayrıca titanyum ve zirkonyum arasında belirgin bir fark olmadığını göstermiştir. Tüm modeller kıyaslandığında, oblik yükleme koşulunda en az Von Misses stres değeri, kare yiv formuna sahip zirkonyum implantta görülmüştür. Dik yükleme koşulunda, kortikal tabakada, titanyum ve zirkonyum implantların ters payanda yiv formunun en az sıkışma ve çekme tipi kuvvet ilettiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Dental implant therapy is currently used for the replacement of missing teeth in clinical situations. For years, clinicians have tended to place the longest implants possible to improve bone-to-implant contact, implant primary stability and the crown-to-implant ratio. However new literature recommend avoiding complications of advanced surgery, using short dental implant. Recent knowledge in implant dentistry has shown that bone-to-implant contact may also be improved by the use of micro-rough surface, and different implant thread design.In recent years, zirconia has appeared as a material for dental implant fabrication for both its mechanical and esthetical properties. Because of its advantages of outstanding resistance to corrosion, high bending strength, fracture toughness, and good biocompatibility, zirconia might be a suitable alternative material to titanium. The main aim of this study is to determine optimal thread form configuration and implant material for D4 bone. The analysis was made using the 3-D finite element analysis. Four different type of thread form was used in this analysis including v-thread, buttress, reverse buttress and square which were compared on two different implant material titanium and zirconia. The result indicated that there is not a distinctive difference between four varied thread forms and also titanium and zirconia. When compared to all models, in oblique loading conditions the least Von Misses stress was seen on zirconia implant, which had square thread form. In vertical loading conditions the least compressive and tensile force transmission to cortical layer of bone was found at reverse buttress thread design.