İndirekt lingual ortodonti ve şeffaf plak teknikleriyle yapılan ortodontik tedavilerde hasta konforu, memnuniyeti, tedavi etkileri ve tedavi süresinin karşılaştırılması
Comparative analysis of patient comfort, satisfaction, treatment effects and treatment duration between indirect lingual orthodontics and orthodontic treatment with clear aligner techniques.
- Tez No: 409658
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN TANER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Çalışmamızın amacı, büyümesini tamamlamış bireylerde estetik iki yöntem olan lingual ortodonti ve şeffaf plak teknikleriyle yapılan tedavilerde hasta konforu, memnuniyeti, tedavi etkileri ve tedavi süresinin karşılaştırılmasıdır. Bu amaçla 1. grupta 15 birey STb lingual braketlerle, 2. grupta ise 15 birey ECligner şeffaf plaklarıyla tedavi edilmiştir. Ortodontik tedavi öncesi ve sonrası alınan lateral sefalometrik ve panoramik filmlerde iskeletsel, dişsel, yumuşak doku ölçümleri yapılmış ve ortodontik modeller üzerinde dental ark boyutu değişimleri incelenmiştir. Tedavi öncesinde (T0), hasta konforu değerlendirmeleri (ağrı; VAS, dil yaralanması;“Tongue soreness scores”, ağız hijyeni; Löe and Silness plak ve gingival indeksi, konuşma bozuklukları; nazometre ve dijital sonografi) yapılmıştır. Tedaviye başladıktan 4 saat sonra (T1), 2 gün sonra (T2), 1 hafta sonra (T3), ve 1 ay sonra (T4) hasta konforu (ağrı, dil yaralanması, ağız hijyeni, konuşma bozuklukları) ve hasta memnuniyeti değerlendirilmiş, tedavi bitiminden 1 hafta önce (T5), ve tedavi bitiminde (T6) hasta konforu ve memnuniyeti ölçümleri tekrarlanmıştır. Gruplar arasındaki farklılık bağımsız örneklem t testi ile gruplar içinde iki zaman arasındaki farklılık için eşleştirilmiş örneklem t testi, ikiden fazla zaman arasındaki farklılık içinse tekrarlı ölçümler varyans analizi kullanılmıştır. Çalışmamızın sonucunda lingual ve şeffaf plak yöntemleri arasında tedavi etkileri, tedavi süresi, hasta konforu ve memnuniyeti açısından belirgin farklılıklar olmadığı, çalışmaya katılan bireylerin her iki tedavi yönteminden de memnun kaldıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to compare the patient comfort, patient satisfaction, treatment effects and treatment duration between lingual orthodontics and orthodontic treatment with clear aligner. For this purpose, 15 patients underwent orthodontic treatment with Stb Lingual braces and 15 patients underwent orthodontic treatment with ECligner. The skeletal, dental, soft tissue measurements were made on the lateral cephalometric radiographs and panoramic radiographs taken before and after orthodontic treatment. Dental arch changes were examined on the dental cast models. Before treatment (T0), patient comfort measurements (pain; VAS, tongue soreness;“Tongue soreness scores”, oral hygiene; Löe and Silness plaque and gingival index, speech disorders; nasometer and digital sonography) were performed. 4 hours after the start of treatment (T1), after 48 hours (T2), after 1 week (T3), and one month later (T4) patient comfort (pain, tongue soreness, oral hygiene, speech disorders), and patient satisfaction was evaluated. 1 week before the end of treatment (T5) and at the end of treatment (T6) measurements of patient comfort and satisfaction were repeated. Independent sample T test was used to evaluate intergroup differences, paired sample T test and repeated measures ANOVA were used to assess intragroup differences between time intervals. As a result of our study, there was no significantly difference in terms of treatment effects, treatment duration, patient comfort and satisfaction between lingual and clear aligner methods. It was determined that all individuals participating in the study satisfied from both treatments.