ST-segment yükselmeli miyokard infarktüsünde cha2ds2-vasc skorunun koroner arter hastalığı yaygınlık ve ciddiyetini öngördürmedeki yeri
The role of the cha2ds2-vasc score in predicting the complexity and the severity of coronary artery disease
  1. Tez No: 409669
  2. Yazar: ALİ CÜVİTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜP BÜYÜKKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: ST-Segment yükselmeli miyokard infarktüsü(STYMI) koroner arter hastalığının yaygın klinik senaryolarından biridir. CHA2DS2-VASc skoru koroner arter hastalığı risk faktörlerini içeren yeni bir skorlama sistemidir. Bu çalışmada CHA2DS2-VASc skorunun koroner arter hastalığı yaygınlık ve ciddiyetini öngördürmedeki yerini araştırdık. Metot: Bu çalışmada retrospektif olarak 2012-2014 tarihleri arası Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma Hastanesi Kardiyoloji kliniğine yatışı yapılan STYMI tanısı ile anjiyografi yapılan 603 hasta çalışmamıza alındı. Bütün hastaların CHA2DS2-VASc ve SYNTAX skorları hesaplandı ve bunlar arasında korelasyon analizi yapıldı. Ayrıca hastalar SYNTAX skoru yönünden üç gruba (grup 1, skor32) ayrılıp grupların CHA2DS2-VASc skorları karşılaştırıldı. Bulgular: Gruplar arasında yaş, cinsiyet, hipertansiyon (HT), diyabetes mellitus (DM), sigara içiciliği, glukoz, GFR, hemoglobin, SYNTAX skoru ve ejeksiyon fraksiyonu(EF) arasında anlamlı farklı olduğu görüldü. SYNTAX gruplarının CHA2DS2-VASc skorları incelendiğinde, Grup 2 ile 3 arasında anlamlı bir fark bulunmaz iken (3.8±1.6 vs. 4.0±1.7, p=0.564), Grup 1'in hem Grup 2 (3.1±1.6 vs.
Özet (Çeviri)
Introduction: ST-Segment Elevation Myocardial Infarction (STEMI) is one of the common clinical scenarios of coronary artery disease. The CHA2DS2-VASc score, however, is a novel scoring system which includes many of the coronary artery risk factors. In the particular study, we aimed to assess the role of the CHA2DS2-VASc score in predicting the complexity and the severity of coronary artery disease. Method: We enrolled 603 STEMI patients retrospectively who underwent coronary angiography at Mustafa Kemal University Tayfur Sokmen Medical Faculty Research Hospital between 2012-2014. The CHA2DS2-VASc and the SYNTAX scores of all patients were calculated and a correlation analysis between those two scores was performed. Besides, the patients were categorized into 3 groups according to their SYNTAX scores (group 1, score32) and the CHA2DS2-VASc scores of these groups were compared. Results: There were significant difference between groups in terms of age, gender, hypertension (HT), diabetes mellitus (DM), smoking status, glucose, GFR, hemoglobin, the SYNTAX score, and ejection fraction (EF). When the CHA2DS2VASC scores of the SYNTAX groups were compared, it was found out that there was no significant difference between Group 2 and 3 (3.8±1.6 vs. 4.0±1.7, p=0.564), whilst the CHA2DS2-VASc score of the Group 1 was different from both that of the Group 2 (3.1±1.6 vs.