Multipl skleroz hastalarında baş ağrısı ile multipl sklerozun klinik ve radyolojik özellikleri arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship in multiple sclerosis patients between the headache and multiple sclerosis clinical and radiological features
- Tez No: 409668
- Danışmanlar: PROF. DR. TAŞKIN DUMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Nöroşirürji, Sağlık Eğitimi, Neurology, Neurosurgery, Health Education
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Multipl skleroz(MS) ve baş ağrısı arasında tam olarak açıklanmamış ilişki söz konusudur.[1]. Bu çalışmada MS hastalarında primer baş ağrısı prevalansı ile uluslar arası baş ağrısı grubunun belirlediği kriterlere dayanarak baş ağrısı tiplendirmesinin yapılmasını ve primer baş ağrısı ile MS subtipleri, klinik ve beyin Manyetik Rezonans Görüntülemede(MRG) plak lokalizasyonu arasındaki ilişkiyi de araştırmak amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya polikliniğimize başvuran Mc Donald tanı kriterlerine göre MS tanısı alan, Fonksiyonel kayıp genişletilmiş disabilite durum skalası (EDSS) ile skorlamaları mevcut, dosyasında baş ağrısı yönünden detaylı sorgulaması yapılmış, MRG mevcut hastalar alındı. Hastaların MRG'leri retrospektif olarak değerlendirilerek plak lokalizasyonları gruplandırıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan 320 hastanın %54,4'ünde baş ağrısı mevcuttu( %23,8=Gerilim tipi baş ağrısı(GTBA), %30,6=Migren). MS hastalarının başlangıç semptomlarına bakıldığında ilk üç sırada; polisemptomatik yakınması olanlar (%25,3), motor semptomları olanlar (%23,1) ve optik yakınmaları (%19,7) yer almaktaydı. Ortalama EDSS ise 2,6±1,9 olarak bulundu. Lezyon lokalizasyonlarına bakıldığında en fazla perikallosal lezyonlar mevcuttu.
Özet (Çeviri)
The Aim: There is a relationship between multipl sclerosis(MS) and headache but it couldn't be fully explained [1] . In this study, we aimed to investigate the prevalence of primary headaches in patients with MS, to determine the type of headache acording to the criteria of ınternational headache society and to investigate the relationship between prımary headache type and MS subtype, and the relationship between the localization of plaques in the brain MRI with MS clinic. Methods: In this study,we include the patients diagnosed with MS according to the Mc Donald criteria and functional loss determined with Expanded Disability Status Scale. We include the patients who were questioned about headache characteristics in detail and the patients who have MRI previously. MRI evaluation of plaque localization of the patients were classified retrospectively. Findings: Headache in 54.4% of 320 patients participated in the study are available (23.8% tension type headache (TTH), 30.6% Migraine). When we look at the first three initial symptoms of MS patients; the patients who have polysymptomatic symptoms at the begining are (25.3%), those with motor symptoms (23.1%) and optical symptoms (19.7%) were found. The mean EDSS was 2.6 ± 1.9. When we look the lesion localization, at most Pericallosal lesions are present.