ST-segment yükselmesiz miyokard infarktüsünde CHA2DS2-VASC skorunun koroner arter hastalığı yaygınlık ve ciddiyetini öngördürmedeki yeri
T-segment yükselmesi̇z mi̇yokard i̇nfarktüsünde CHA2DS2-VASC skorunun koroner arter hastaliği yayginlik ve ci̇ddi̇yeti̇ni̇ öngördürmedeki̇ yeri̇
  1. Tez No: 428976
  2. Yazar: MUHAMMED RAŞİT TANIRCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT ŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: ST-Segment yükselmesiz miyokard infarktüsü(NSTYMI) koroner arter hastalığının en çok görülen klinik tablolarından biridir. CHA2DS2-VASc skoru koroner arter hastalığı (KAH) risk faktörlerini içeren yeni bir skorlama sistemidir. Bu çalışmada CHA2DS2-VASc skorunun KAH yaygınlık ve ciddiyetini öngördürmedeki yerini araştırdık. Metot: Bu çalışmada retrospektif olarak 01.01.2013-31.12.2013 tarihleri arası Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma Hastanesi Kardiyoloji kliniğine yatışı yapılan NSTYMI tanısı ile anjiyografi yapılan 216 hasta çalışmamıza alındı. Bütün hastaların CHA2DS2-VASc ve SYNTAX skorları hesaplandı ve bunlar arasında korelasyon analizi yapıldı. Ayrıca hastalar SYNTAX skoru yönünden üç gruba (grup 1, skor32) ayrılıp grupların CHA2DS2-VASc skorları karşılaştırıldı. Bulgular: Gruplar arasında yaş, cinsiyet, hipertansiyon (HT), diyabetes mellitus (DM), sigara içiciliği, glukoz, GFR, hemoglobin, SYNTAX skoru ve ejeksiyon fraksiyonu(EF) arasında anlamlı farklı olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction: Non ST-Segment Elevation Myocardial Infarction (NSTEMI) is one of the common clinical scenarios of coronary artery disease. The CHA2DS2-VASc score, however, is a novel scoring system which includes many of the coronary artery risk factors. In the particular study, we aimed to assess the role of the CHA2DS2-VASc score in predicting the complexity and the severity of coronary artery disease. Method: We enrolled 216 NSTEMI patients retrospectively who underwent coronary angiography at Mustafa Kemal University Tayfur Sokmen Medical Faculty Research Hospital between 01.01.2013-31.12.2013. The CHA2DS2-VASc and the SYNTAX scores of all patients were calculated and a correlation analysis between those two scores was performed. Besides, the patients were categorized into 3 groups according to their SYNTAX scores (group 1, score32) and the CHA2DS2-VASc scores of these groups were compared. Results: There were significant difference between groups in terms of age, gender, hypertension (HT), diabetes mellitus (DM), smoking status, glucose, GFR, hemoglobin, the SYNTAX score, and ejection fraction (EF).