Sprague dawley ratlarda mavi ve beyaz LED aydınlatmaları ile nesfatin-1 uygulamasının bazı büyüme ve fizyolojik parametreler üzerine etkileri
Effects of blue and white LED lights and nesfatin-1 application on some growth and physiological parameters in sprague dawley rats
- Tez No: 692002
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER SABUNCUOĞLU ÇOBAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, mavi ve beyaz ışık yayan diyotların (LED) ışık kaynağı olarak kullanıldığı şartlarda, erkek Sprague Dawley (SD) ratlarda bazı büyüme, fizyolojik, üreme, biyokimyasal ve histopatolojik özellikleri belirlemek ve bu özellikler üzerine nöropeptit nesfatin-1'nin etkilerini araştırmaktır. Materyal ve Metot: SD ratlar 14 hafta boyunca, her hafta tartım yapılarak, rutin floresan ışık (Kontrol=K, Kontrol+Susam yağı=KS), deneme grupları olarak ise mavi ve beyaz LED (MLED ve BLED) ışıklarına ve son iki haftada nesfatin-1 uygulamalarına [MLEDN1 (MLED+nesfatin-1), BLEDN1 (BLED+nesfatin-1)] maruz bırakılmıştır. Nesfatin-1 (10 µg), %10 dimetil sülfoksit (DMSO)+susam yağında çözülmüş şekilde (MLEDN1 ve BLEDN1) ve sadece %10 DMSO+susam yağı (KS), hayvanların ağırlıklarına göre (0,5 mg/kg ilaç) subkutan (SC) olarak iki kez enjekte edilmiştir. Deney sonunda ratların genel anestezi altında dekapitasyonu yapılarak, kan numuneleri alınıp, bazı biyokimyasal parametrelerin analizi yapılmıştır. Ayrıca, sperm, testisler, karaciğer ve göz dokularından örnekler alınarak bazı üreme ve histopatolojik özellikler incelenmiştir. Ratların organlarına ait ölçümler elde edilmiş ve tüm verilerin istatistiksel olarak analizleri yapılmıştır. Bulgular: Işıklandırma grupları arasında, canlı ağırlık, serum HDL, LDL, trigliserid, ALT, AST, GGT, glukoz, kortizol parametreleri yönünden istatistiksel olarak farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to determine some growth, physiological, reproductive, biochemical and histopathological properties in male Sprague Dawley (SD) rats and to investigate the effect of neuropeptide nesfatin-1 on these traits under the conditions where blue and white light emitting diodes (LED) are used as light sources. Material and Method: SD rats were weighed every week for 14 weeks and exposed to routine fluorescent light (Control=K, Control+Sesame oil=KS), blue and white LED (MLED and BLED) lights as experimental groups and nesfatin-1 applications in the last two weeks [MLEDN1 (MLED+nesfatin-1), BLEDN1 (BLED+nesfatin-1)]. Nesfatin-1 (10 µg), 10% dimethyl sulfoxide (DMSO) + dissolved in sesame oil (MLEDN1 and BLEDN1) and only 10% DMSO + sesame oil (KS), subcutaneously by weight of animals (0.5 mg/kg drug) (SC) was injected twice. At the end of the experiment, the rats were decapitated under general anesthesia, blood samples were taken and some biochemical parameters were analyzed. In addition, some reproductive and histopathological features were examined by taking samples from sperm, testicles, liver and eye tissues. Measurements of the organs of the rats were obtained and all data were analyzed statistically. Results: There was no statistical difference between the lighting groups in terms of body weight, serum HDL, LDL, triglyceride, ALT, AST, GGT, glucose, cortisol parameters.