Ovulasyon indüksiyonu ve intrauterin inseminasyon tedavisi planlanan infertil kadınların beck depresyon ölçeği ile değerlendirilmesi
Evaluation of the infertile women BY beck depression inventory who underwent ovulation induction and intrauterin insemination
  1. Tez No: 409691
  2. Yazar: SERKAN SAĞOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT UĞUREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
BU çalışmada 01 Mayıs 2014 – 01 Ocak 2015 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı İnfertilite Polikliniğine başvuran ve Oİ ile birlikte IUI tedavileri planlanan infertil kadınların tedavi öncesi ruhsal durumlarını kohort çalışmayla incelemeyi amaçladık. Toplam 116 olguya uygulanan BDÖ sonrası, hastaların 105'inde minimal, 6'sında hafif, 2'sinde orta ve 3'ünde ağır olarak tanımlandırabileceğimiz depresyon skorları izlendi. Hastaların 90 tanesi primer infertil iken, 26 tanesi sekonder infertil olarak değerlendirildi. Menstruasyon paternlerine göre hastaların 91'i düzenli adet görmekte iken, 25'i düzensiz adet görmekte idi. Hastaların 74'üne, önceden IUI uygulanmışken, 26'sına herhangi bir tedavi yapılmamış, 11'ine IUI ve sonrasında İVF yapılmış, 5'ine ise sadece İVF uygulanmıştı. Hastaların ortalama depresyon skorları 6±6.67, yaş ortalamaları 29.16±3.95, ortalama infertilite süreleri 3±3.01 olarak saptandı. Hastaları, tedavi öncesi BDS açısından değerlendirmeye çalıştık. Önceki tedavi modalitelerine göre kategorize edildiğinde, farklı yaş gruplarına göre ayrılarak değerlendirildiğinde, farklı infertilite süreleri açısından sınıflandırıldığında, infertilite tipi açısından primer infertil, sekonder infertil olarak gruplandırıldığında, gruplar arasındaki farklar araştırıldı ve bu değerler açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Önceki tedavi modalitelerine göre, önceden İVF tedavisi alanların depresyon skorları diğerlerinden daha yüksek saptandı. Gruplar arasında istatistiksel yönden anlamlı bir fark çıkmamasına rağmen yapılan ikili kıyaslamalarda IUI ve İVF arasında BDS bakımından istatistiksel yönden anlamlı bir fark saptandı. Sonuç olarak sadece IUI yapılanlarda depresyon az iken sadece İVF yapılanlarda depresyonun daha fazla olduğu izlendi. Depresyon, infertil hastalarda yaygın olarak bulunan ve tedavisi günümüzde mümkün olan hastalıklardan biridir. Tedaviye devamlılığı ve tedavi sonuçlarını etkileyebileceğini düşündüğümüz bu durum için değerlendirdiğimiz olgu sayısının nispeten düşük olması göz önüne alınarak kesin sonuçlar için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of our cohort study was to evaluate the state of mind of the infertile woman who were referred to Trakya University, Faculty of Medicine Infertility Clinic between 01.05.2014 and 01.01.2015 and underwent intrauterine insemination with ovulation induction. Totally 116 patients were applied beck depression inventory before ovulation induction and intrauterin insemination, 105 have minimal depression, 6 have mild, 2 have moderate and 3 of them have severe depression are observed. 90 of the patients were primary infertile, 26 of them were secondary infertile. According to their menstruation pattern, 91 of the patients have regular menstruation, 25 have irregular menstruation. 74 of the patients had been treated with intrauterin insemination before, 26 of them were untreated, 11 of the patients were treated with intrauterin insemination then in vitro fertilization, 5 of them had just treated with in vitro fertilization. The mean depression score of the patients were 6 ± 6.676, mean age 29.16 ± 3.952 and mean infertility duration was 3 ± 3.015. We tried to evaluate beck depression scores of the patients before they underwent ovulation induction and intrauterin insemination. When it is classified according to their previous treatment modality, different age groups, different infertility duration, infertility type, the differences between the groups were researched and no significant differences were observed. According to their previous treatment modality, who had previously had İVF treatment have more depression score than the others. Although there were no statistically significant different between the groups, when we have paired comparison, there were a statistically significant difference between the intrauterin insemination group and the in vitro fertilization group. Only Intrauterin insemination treated group were less depressive than only in vitro fertilization treated group. As a result, depression is a common condition among the infertile patients and can be treatable at the present time. This situation can effect the results and the persistancy of the treatment. We suppose that there is a need for more studies to get ultimate results considering the few number of cases we have evaluated.