Kompleman sisteminin immün trombositopenideki önemi
The importance of complement system in immun trombocytopenia
- Tez No: 409702
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜM EMEL PAMUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
İmmun trombositopeni, trombositlere karşı oluşan otoantikorların trombositlerin yaşam sürelerini kısaltması sonucu gelişen ve trombositopeni ile seyreden edinsel bir hastalıktır. İmmun trombositopenide periferik trombosit yıkımı, kemik iliğinde megakaryosit artışı ile karşılanmaya çalışılır. Ancak oluşan anti-trombosit antikorları beraberinde megakaryopoezide etkiler. Kemik iliğinde megakaryosit sayısı azalmış veya trombosit yapımı bozulmuştur. Çalışmamızda İmmun trombositopenili hastalarda kompleman aktivasyonu, ilişkili faktörleri ve bunların son dönemde tanımlanan aktif T hücre markerleri ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Bu amaç doğrultusunda anti-C1q, faktör H, komplement fragment Bb, plazma stromal derived faktör (SDF-1) ve interlökin-21(IL-21) düzeylerinin değerlendirilmesi yapıldı. Trakya üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Hematoloji Bilim Dalı'nda immün trombositopeni ile takip edilen 92 hasta ve 48 sağlıklı kontrol grubu ele alındı. İmmun trombositopenili hastaların başvuru anındaki klinik özellikleri değerlendirildi. Kontrol grubu ve immun trombositopeni hastalarında başvuru anında, tedavi sonrasında ve nüks gelişme durumlarına göre ELİSA yöntemi ile serum anti-C1q, faktör H,faktör Bb, SDF-1, IL-21 seviyeleri değerlendirildi. İmmun trombositopeni hastalarında tedavi öncesinde serum anti-C1q, faktör H,faktör Bb ve IL-21 seviyeleri sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırıldığında anlamlı farklılık izlendi. Tedavi öncesi ve sonrasındaki değerlendirmede Faktör H, stromal kaynaklı faktör-1 ve interlökin-21 seviyelerinde istatistiksel olarak anlamlılık saptandı. Tedaviye yanıt durumuna göre ise bir farklılık izlenmedi. Nüks gelişen immun trombositopeni hastalarının ilk interlökin-21 seviyeleri nüks gelişmeyen hastalara göre önemli derecede yüksek olduğu izlendi.
Özet (Çeviri)
Immune thrombocytopenia is an acquired disease characterized by thrombocytopenia due to shortened life span of the platelets by auto-antibodies against them. In immune thrombocytopenia, peripheral destruction of the platelets is tried to be compansated by increased megacaryocytes in the bone marrow. However anti-platelet antibodies, also alters megacaryocytopoiesis. In the bone marrow, number of the megacaryocytes is reduced and/or production of the platelets is impaired. In the present study, we aimed to evaluate the relationship between the activation of complement system and factors associated with immune thrombocytopenia and recently defined active T cell markers. For this purpose, it was aimed to evaluate levels of anti-C1q, factor-H, complement fragment Bb, plasma stromal derived factor-1 and interleukin-21. The present study included 92 patients followed up in Hematology Division of Department of Internal Medicine of Medical School of Trakya University with the diagnosis of immune thrombocytopenia and 48 healthy subjects. Clinical characteristics of the patients with immune thrombocytopenia at the time of presentation were assessed. All patients and healthy subjects underwent laboratory investigations by ELISA method for serum anti-C1q, factor H, factor Bb, stromal derived factor-1, and interleukin-21 both at the time of presence and after the treatment and/or if recurrenced. Statistically significant difference was observed when serum levels of anti-C1q, factor-H, factor-Bb, and interleukin-21 were compared between the patients with immune thrombocytopenia and healthy subjects. Statistical significance was found for levels of Factor-H, stromal derived factor-1, and interleukin-1 in evaluations before and after treatment. No difference was found in response to the treatment. It was observed that level of interleukin-21 was higher in the patients with immune thrombocytopenia with recurrence than in the patients without recurrence