Sistemik lupus eritematozusta tip I interferon cevabı ve kompleman aktivasyonunun klinik bulgularla ilişkisi
The association between type I interferon response, complement activation and clinical findings in systemic lupus erythematosus
  1. Tez No: 450850
  2. Yazar: KÜBRA SAÇAR KÜBÜÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER NURİ PAMUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Sistemik lupus eritematozus, organ ve hücrelerin doku bağlayıcı otoantikorlar ve immün kompleksler aracılığı ile hasar gördüğü kronik otoimmün bir hastalıktır. Kompleman sistemi birçoğu proteinaz olan 30'dan fazla proteinin bir kompleks serisi oluşturmasından meydana gelir. Kompleman sisteminin sistemik lupus eritematozus patogenezinde hem olumlu hem de olumsuz etkileri bulunur. Son dönemde sistemik lupus eritematozuslu hastalarda kompleman aktivasyonunu değerlendirmek için farklı biomarkerlerin tanımlanması gündeme gelmiştir. Bunun yanında kompleman aktivasyonu muhtemelen sistemik lupus eritematozus patogenezinde de rol oynadığı için kompleman sistemi sistemik lupus eritematozusun geleceği yönelik tedavi planlanmasında hedef bir yolak da olabilir. Çalışma kapsamında sistemik lupus eritematozuslu hastalarda tip I interferon cevabını belirlemek için son dönemde tip I interferon cevabı ile ilişkili bulunan CXCL-12, CXCL-10 (IP-10) ve nötrofil aktivasyonu ilişkili LL-37 ve yeni tedavi hedefi olan BAFF düzeylerinin değerlendirilmesi planlandı. Çalışmamızda Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji bölümünde takipli sistemik lupus eritematozuslu 94 hasta (88 kadın, 6 erkek) ve 101 kontrol olgusu (87 kadın, 14 erkek) alındı.
Özet (Çeviri)
The complement system plays an important role in systemic lupus erythematosus and it might be a therapeutic target. Type I interferon response and type I interferon-induced gene expression are enhanced in systemic lupus erythematosus. Therefore, it was suggested that type I interferon response played a role in systemic lupus erythematosus pathogenesis. We evaluated some biomarkers associated with type I interferon response and complement activation in systemic lupus erythematsus and determined their relationship with clinical findings. We included 94 systemic lupus erythematosus patients (88 females, 6 males, mean age: 39 years) and 101 healthy controls (87 females, 14 males, mean age: 38 years). Systemic lupus erythematosus patients' clinical and laboratory data were obtained from medical records. Complement factor H, complement fragments Bb, C3a des-arg, ficolin-2, CXCL-12 (plasma stromal cell derived factor, SDF-1), CXCL-10 (IP-10), neutrophil activation-related LL-37, and BAFF levels were determined with ELISA. Systemic lupus erythematosus patients had significantly higher CXCL-12 (p=0.001), CXCL-10 (p=0.012), and complement fragments Bb (4.36±2.2 vs 3.68±2.5, p=0.046) levels than healthy controls.