Bölgemizdeki koroner arter hastalarında anjiotensin II tip 1 A1166C gen polimorfizmlerinin araştırılması
Investigation of angiotensin II TYPE 1 A1166C gene polymorphisms with coronary artery disease in our region
  1. Tez No: 409708
  2. Yazar: GÖKAY TAYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL AKSOY, YRD. DOÇ. DR. NASIR SİVRİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Koroner arter hastalığı, multifaktöriyel bir hastalık olup hem çevresel hem de genetik faktörler etyolojisinde önemli rol oynamaktadır. Koroner arter hastalığı'nın patogenezine katkıda bulunan aday genleri çalışmak, koroner arter hastalığı'nın etyolojisinin anlaşılmasına yardımcı olabilir. Anjiotensinojen'deki değişiklikler, güçlü bir damar daraltıcı etkisine sahip olan anjiotensin-II ile plazmadaki anjiotensinojen seviyelerinin değişimine sebep olur, bu yüzden anjiotensinojen geni polimorfizmleri de koroner arter hastalığı'nın patogenezinde rolü olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada bölgemizde koroner arter hastalığı tanısı alanlarda anjiotensin-II tip 1 A1166C gen polimorfizmlerinin araştırılması planlanlanmıştır. Bu sayede, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de başta gelen morbidite ve mortalite nedenlerinden koroner arter hastalığı'nın genetik faktörlerin tam olarak aydınlatılması ile moleküler temellerinin açıklanmasını ve bu hastalık için yeni korunma ve tedavi yöntemlerinin geliştirilmesini sağlanacaktır. Bu amaçla hastanemize başvurmuş semptom sonrası yapılan koroner anjiografi ile tanı almış koroner arter hastalığı saptanan 121 hasta ve normal koronerler saptanan kontrol grubundan 121 hastadan 2cc kan örneği alınarak anjiotensin-II tip 1 A1166C gen polimorfizmlerinin ilişkili olup olmadıkları araştırılmıştır. Koroner anjiografi öncesinde açlık rutin kan tetkikleri laboratuarımızda çalışılarak risk faktörleri açısından değerlendirilmiştir. Sonuçta, bölgemizdeki koroner arter hastalarında Anjiotensin II tip I A1166C gen polimorfizmlerinden CC genotipinin ve C allelinin koroner arter hastalığı gelişiminde genetik bir risk faktörü olduğu saptandı. Ayrıca hipertansiyon ve yüksek dansiteli lipoprotein(HDL) düşüklüğü olan hastalarda CC genotip varlığının koroner arter hastalığı gelişim riskini arttırdığını saptadık.
Özet (Çeviri)
Coronary artery disease (CAD) , as a multifactorial illness, has an important role in its environmental and also genetical etiology. By studying the probably suspicious genes that contributes pathogenesis of coronary artery disease, etiology of coronary artery disease can be explained clearly. The changes of angiotensinogen(AGT) cause the changes in the levels of angiotensin-II, a very strong vasoconstrictive and in the blood plasma levels of angiotensinogen. Thereby it is considered that polymorphism in genes concerning angiotensinogen effects pathogenesis of coronary heart disease. This research intends to determine the angiotensin-II type 1 A1166C gene polymorphism in regional patients with coronary heart diseases diagnosis. By this means it will be ensured that as one of the main causes of morbidity and mortality not only in Turkey but in all around the world, coronary heart diseases genetical factors can be clarified, that its molecular mechanisms can be explained and that the necessary prevention and treatment can be procured. 2cc of blood sample from 121 patients forming control group with normal coronary arteries and from 121 symptomatic patients diagnosed with coronary artery disease after an coronary angiography was taken in the purpose of researching the relation between angiotensin-II type 1 A1166C gene polymorphism and coronary artery disease. Before coronary angiography, fasting blood sugar test for each patient were performed, evaluated and checked in the laboratory. Consequently it is verified that CC genotype and C allele of angiotensin II type 1 A1166C constitute a genetical risk factor for regional patients with coronary artery disease. Moreover it is detected that the existence of CC genotype in patients with low levels of HDL and hypertansion increases the possibility of coronary artery disease.