Dizel motorlarda motorin-alternatif gaz yakıt karışımının kullanılmasının motor performansı ve emisyonlara etkisinin incelenmesi
Experimentally investigation of the effect of diesel- alternative gas fuel mixture on emissions and performance of a diesel engine
- Tez No: 409719
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TARKAN SANDALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Küresel ısınma, iklim değişiklikleri gibi çevre sorunları nedeniyle dünyanın kendini yenilemesinden daha hızlı yıkıma uğraması, çevre konularında ilgi ve bilincin artması sonucunu doğurmuştur. Ayrıca fosil yakıtların sınırlı olduğunun anlaşılması, taşıtlardan kaynaklanan kirleticilerin çevreye verdiği zararın yanında insan hayatı için de tehdit olmaya başlaması, petrol fiyatlarında yaşanan artışlar, çeşitli otoriteler tarafından oluşturulan regülasyonların giderek ağırlaşması, bu bilincin oluşmasını tetikleyen etkenlerdendir. Oluşan bilinç, araştırmacıları ve otomotiv üreticilerini alternatif yakıt arayışına yönlendirmiş ve yeni teknolojiler geliştirmeyi zorunlu kılmıştır. Özellikle temiz yanma özelliğine sahip LPG ve CNG, metan gibi yakıtların dizel motorlarında kullanılabileceği gündeme gelmiş ve bu konuda çeşitli AR-GE çalışmaları gün geçtikçe sonuca ulaşmaya başlamıştır. Metan, sahip olduğu düşük C içeriği ve yüksek setan sayısı ile temiz yakıt olarak öne çıkmaktadır; fakat metan kullanımının sonucunda karşılaşılan olumsuzlukları gidermek amacıyla hızlı yanma oranına sahip H2 ile kullanılması, maliyetli donanımsal değişikliklerin yerine umut verici bir yöntem olarak ortaya çıkıyor. Yürütülen bu tez çalışmasında; ilk aşamada orijinalinde mekanik püskürtmeli olan motor common raili elektronik kontrolü sisteme çevrilmiştir. Elektronik motor kullanarak, sabit püskürtme avansı ve sabit rail basıcında, toplam yakıtın enerji içeriği olarak %25 ve %50' si oranında %10H2-%90CH4 ve %30H2-%70CH4 gaz karışımları gönderilerek farklı hızlardaki yanmaya, motor performansına ve emisyonlarına etkileri incelenmiştir. Deneyler sırasında hem gaz enjektörünün hem de dizel enjektörünün açılma zamanları, tasarlanan mikro kontrolcü ile kontrol edilip sabit tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Environmental issues such as climate changes or global warming result in more rapid destruction of the world than its self-renewal and it came with the result of increased interest and awareness of people on environmental matters. Understanding that the fossils are scarce fuel on the earth, being a threat for the human health in addition to their damage to the environment of the and increasing aggravation of the pollutants from vehicles, regulations established by the various authorities are also the factors that triggered the formation of this consciousness. The resulting awareness has necessitated the researchers and automotive manufacturers to search for alternative fuel and develop new Technologies. Especially, the thoughts of fuel that has clean combustion characteristic as LPG and CNG and methane could be used in diesel engines have been raised and in this regard, various R&D practices began to reach to the result every passing day. Methane stands out as a clean fuel by the high cetane number and low C content of its. But it turns out to be a promising method using with H2 that has fast combustion ratio to eliminate the drawbacks encountered with the use of methane. In this thesis carried out; the first stage was modifying the engine which has originally mechanical injection system to common rail system controlled by ECU. With modified engine, the effects of 10%H2- 90%CH4 and %30H2-%70CH4 gas combinations with the ratio of 25% and 50% in the constant injection advance and rail pressure on the different speeds of combustion, engine performance and emissions. During the experiments, both gas injector and the diesel injector opening time are checked and kept constant by the designed micro controller.