Biyodizel yakıt karışımlarının performans ve emisyon üzerine etkilerinin deneysel araştırılması
An experimental study about the effects of biodiesel blends on performance and emissions
  1. Tez No: 201522
  2. Yazar: SELDA NİŞANCI
  3. Danışmanlar: PROF. İRFAN YAVAŞLIOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Dizel yakıtları birçok alanda kullanılmakta ve ülke ekonomisinde önemli bir yer teskil etmektedir. Petrolün her geçen gün azalması, petrol krizleri ve çevre bilincinin artması ile yenilenebilir enerji kaynaklarına ilgi artmıstır. Biyodizel, dizel motorları için, bitkisel ve hayvansal yaglar gibi yenilenebilir kaynaklardan üretilebilen alternatif bir yakıttır.Ve ayrıca toksin olmayan, dogada kolay bozunabilir, çevreci bir yakıttır. Avrupa Birligi'nin 2003/30/EC direktifi ile 2005 sonunda piyasaya arz edilen fosil yakıtlara %2 oranında biyoyakıt eklenmesi zorunlulugu getirilmistir. Bu çalısmada, gelecekte fosil kaynaklı yakıtlara alternatif olarak kullanılması düsünülen biyodizel, bir direk püskürtme sistemine sahip dizel motorunda farklı karısım oranlarında test edilmistir. %20 soya + %20 ayçiçek + %60 kanoladan elde edilmis biyodizel ile %30 kanola + %70 soyadan elde edilmis biyodizelin test edilmesi suretiyle, test motorunun motor momenti, motor gücü, özgül yakıt tüketimi olarak sınıflandırılan performans karakteristiklerine ulasılmıstır. Deney motorunun egzoz çıkıs borusundan gaz analiz cihazı propları ile egzoz emisyon degerleri alınmıstır. Ayrıca silindir içi basınç degisiklikleri ölçülmüstür. Deneylerden önce motor, referans dizel yakıt ile test edilmis ve elde edilen performans ve egzoz karakteristikleri motorun alternatif yakıt deneylerinde referans olusturmustur. Her iki yakıt karısımı ile yapılan deneylerden elde edilen sonuçlar referans karakteristiklerle karsılastırılmıs ve sonuçlar grafiklerle sunulmustur. Anahtar Kelimeler : Dizel motor, alternatif yakıt, biyodizel, motor performansı, egzoz gazı emisyonları , silindir içi basınç degisimi x
Özet (Çeviri)
Diesel fuels are used in many areas and take an important place in country's economy. Decreasing of oil day by day, petroleum crisises and increasing environmental consciousness cause to the interest in renewable energy sources. Biodiesel, which can be produced from edible sources as vegetable oils and animal fats, is an alternative fuel for diesel engines.And also it is non-toxic, biodegradable, environmental friendly fuel. European Union's 2003/30/EC directive brings a must that %2 biofuel should be added to the fossil fuels on the market at the end of 2005. In this study, different types of biodiesels, as an alternative fuel instead of fossil fuels, were tested on a diesel engine which had a direct injection system. Our biodiesels which were obtained by mixing %20 soybean + %20 sunflower + %60 canola and by mixing %30 kanola + %70 soybean were tested in order to approach engine moment, engine power and specific fuel consumption which is said engine performans characteristics. Exhaust emissions values were proped from diesel engine's exhaust way out pipe with exhaust gas analysis device. Besides, the variations of internal pressure of cylinder were proped. Before test, engine was tested with reference fuel. Performance and exhaust characteristics were referanced in alternative fuel test's. For each fuel mixture, the testing results were compared with referance charasteristics and finally they were presented with graphs. Keywords : Diesel engine, alternative fuels, biodiesel, engine performance, exhaust gas emissions, in cylinder pressure variation