Bloklu rıhtım yapılarının sismik davranışında boyut etkisi
Dimension effect on seismic behaviour of block type quay walls
  1. Tez No: 409731
  2. Yazar: BÜŞRA BAŞARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 389
Özet
Bu çalışmada bloklu tip yanaşma yapılarının deprem etkisindeki sismik davranışları deneysel ortamda incelenmiştir. Farklı frekans değerlerinde rijit taban üzerinde yapılan sarsma tablası deneyleri, tek boyutta harekete izin veren sarsma tankında B/h=2 - 1.5 boyutlarında olan iki farklı blok model ile gerçekleştirilmiştir. Geri dolgu malzemesi olarak ince malzeme (d50=0.8 cm) kullanılmıştır. Sarsma tablasında birinci blok modeli için 8 adet ikinci blok modeli için 2 adet deney yapılmıştır. Deneylerin frekans aralığı f=3-7 Hz ve taban ivmesi aralığı ise a(g)=0.058-0.413 g'dir. Deneyler düzenli sinüzoidal harmonik ve düzensiz sarsma koşullarında gerçekleştirilmiştir. Deneylerde ivme, toprak basıncı, yerdeğiştirme ve boşluk suyu basıncı değerlerinin zamanla değişimi ölçülmüştür. Blok modellerin performansı, taban ivmesi ve boyut etkisine göre değerlendirilmiştir. Geri dolgudaki oturmalar deney öncesi ve sonrasında profil ölçer ile belirlenmiştir. Deney verileri incelenerek blok modellerin sismik davranışlarını belirleyen boyutsuz davranış parametreleri elde edilerek bu tip yapıların sismik performansları hakkında bilgi edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, behavior of block type quay walls under seismic activity is analysed. Shaking table tests were made with different frequencies and two different type block models (B/h=2-1.5) which were located on a rigid surface in a shaking table. In the shaking table tests for backfill, gravel material (d50=0.8cm) was used. 8 and 2 tests were carried out for first and second block models respectively. In this study, the frequency range was between 3-7 Hz and base acceleration range was between 0.058-0.413 g. Shaking table tests were made both regular (sinuzoidal harmonic) and irregular conditions. During all tests, the time history of acceleration, soil pressure, displacement and pore pressure measured with devices which were located on various places on the system. Also performance of the block models were evaluated with base acceleration and dimension effect. Settlements in the backfill were measured with bed profiler before and after the tests. Data obtained from the test were analysed and dimensionless parameters which define behavior of block models were presented and obtained information about seismic performance of these structure in the thesis.