An innovation and technology transfer assessment framework for the construction industry
İnşaat sektörü için inovasyon ve teknoloji transferi değerlendirme çerçevesi
  1. Tez No: 409733
  2. Yazar: GÖKHAN DEMİRDÖĞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Günümüzde, bilgi ve bilgiye bağlı uygulamalar hayati öneme sahip olmuştur. Buna bağlı olarak inovasyon ve teknoloji transferi faaliyetleri önem kazanmıştır. Fakat bu önem ve uygulama diğer sektörlerde açıkça görülebilirken, inşaat sektörü gleneksel yapsı nedeniyle, alt sektörleri dolayısıyla pek çok yeni süreç, ürün inşaat teknolojisi gelişmelereine sahipken diğer sektörlerin gerisinde kalmıştır. Bu çalışmada ilk olarak, inşaat şirketlerinin inovasyon ve teknoloji transferi başarı göstergelerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. İkinci olarak inşaat şirketlerinin inovasyon ve teknoloji transferi başarı göstergelerini ölçen faktörlerin bulunması hedeflenmiştir. Son olarak, kaynak ve yeteneklerin, proje yönetim yetkinliklerinin, stratejik kararların,dış çevre faktörlerinin, inşaat şirketlerinin inovasyon ve teknoloji transferi başarı göstergelerinin ve inşaat sektörü başarı göstergelerinin arasındaki ilişkileri gösteren bir çerçeve sunulması hedeflenmiştir. Bu çerçevede sunulan modellerin oluşturulmasında Yapısal Eşitlik Modeli kullanılmıştır. Bu sebeple, bu çalışma kapsamında EQS 6.2'den faydalanılmıştır. Bu çalışma kapsamında inşaat şirketlerinden 52 anket toplanmıştır. Ankete cevap veren şirketlerin %85'i bina yapımı alanında uzmanlaştığı belirlenmiştir. Fakat bu şirketler birden fazla alanda da uzmanlaştığı görülmüştür. Bu 52 anket ışığında, değerlendirme çerçevesi üç model oluşturulmuştur. İlk modelde kaynaklar ve yetenekler, proje yönetim yetkinleri ve stratejik kararların inşaat şirketlerinin inovasyon ve teknoloji transferi başarı göstergeleri üzerine etkisi incelenmiştir. Model 1, sadece proje yönetim yetkinlerinin inşaat şirketlerinin inovasyon ve teknoloji transferi başarı göstergeleri üzerinde doğrudan ilişkiye sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca proje yönetim yetkinlikleri, kaynak ve yeteneklerin ve stratejik kararların etkisini iletmede aracı role sahiptir. Model 2 dış faktörler ve inşaat şirketlerinin inovasyon ve teknoloji transferi başarı göstergelerinden oluşmaktadır. Dikkate alınan dış faktörler (iş çevresi), inşaat şirketlerinin inovasyon ve teknoloji transferi başarı göstergeleri üzerinde doğrudan etkiye sahipken, dış faktörler (genel çevre) inşaat şirketlerinin inovasyon ve teknoloji transferi başarı göstergelerine dış faktörleri (iş çevresi) aracılığıyla etki etmektedir. Model 3 inşaat şirketlerinin inovasyon ve teknoloji transferi başarı göstergelerinin inşaat sektörü başarı göstergeleri üzerindeki etkisini ölçmek için oluşturulmuştur. Bu üç model istatistiksel olarak onaylanmış ve modelller içerisinde yer alan parametreler arasındaki ilişkiler yorumlanmıştır. Sonuç olarak, tüm modeller inşaat sektörü için inovasyon ve teknoloji transferi değerlendirme çerçevesi içerisinde kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, knowledge and its applications such as innovation and technology transfer activities became crucial in all industries. Despite its conventional structure, construction industry as being one of the main drivers of macroeconomy of countries has a significant role in these developments since the industry comprises of so many sub industries in which construction technologies, new products, new managerial processes, softwares, simulation platforms etc. are developed. In this study, first of all it is aimed at specifying indicators of construction companies' innovation and technology transfer success. Secondly, it is aimed at specifying measure factors of construction companies innovation and technology transfer success. Finally, it is aimed at presenting framework which shows relationships between external factors, internal factors, indicators of construction companies innovation and technology transfer success and indicators of construction industry. Structural Equation Modeling (SEM) is used to consist of models in framework. Therefore it was benefited from EQS 6.2 in the context of study. In the context of study 52 questionnaires were collected from construction companies. 85% of these companies are specialized at building facilities. In the light of 52 questionnaire, three models were created for assessment framework. Effect of“resources and capabilities”,“project management competencies”, and“strategic decisions”on“indicators of construction companies innovation and technology transfer success”were investigated in first model. Model 1 showed that only“project management competencies”have direct relationship with“indicators of construction companies innovation and technology transfer success”. Also“project management capabilities”have a role which distributes impact of“resources and capabilities”and“strategic decisions”. Model 2 consisted of external factors and“indicators of construction companies innovation and technology transfer success”. While“external factors(business environment)”have a direct impact on“indicators of construction companies innovation and technology transfer success”,“external factors(general environment)”affect“indicators of construction companies innovation and technology transfer success”via“external factors(business environment”. Model 3 was constructed measuring“indicators of construction companies innovation and technology transfer success”effect on“indicators of construction industry”. Those three models were analysed with SEM methodology and relationships mentioned in the models were discussed. As consequent, all of models will be used for an innovation and technology transfer assessment framework for the construction industry.