Performance analysis of darajat dry-steam geothermal power plant unit 1
Darajat kuru-buhar jeotermal elektrik santrali 1. ünite performans analizi
  1. Tez No: 409734
  2. Yazar: BUDİ WİRAWAN
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. AHMET DAĞDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Her jeotermal sahanın kendine özgü karakteristik özellikleri bulunmaktadır. Hemen hemen hiçbir jeotermal saha birbiriyle aynı özellikleri taşımaz. Bu durum insanlardaki parmak izi gibidir. Kuru buharlı sahalar çok nadir görülebilen bir hidrotermal türdür. Dünyada sadece iki büyük kuru buharlı jeotermal saha bulunmaktadır. Bunlar; Larderello - İtalya ve Geyser – ABD sahalarıdır. Bunlardan başka Endonezya'da da sınırlı sayıda kuru buhar üreten jeotermal sahalar bulunmaktadır, Kamojang ve Darajat jeotermal sahaları gibi. Kuru buharlı jeotermal santralar, flaş buharlı santralara göre daha basittir ve daha ucuz maliyetlerle kurulabilmektedirler. Bu çalışmada, Darajat jeotermal santralinin 1. Ünitesine ait performans analizi, santraldan alınan gerçek veriler kullanılarak yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar ile santralin performans karakteristiği belirlenmiş ve performansı artırabilmek için önemli sonuçlar ortaya konulmuştur. Santralın enerji ve ekserji analizleri Engineering Equation Solver (EES) yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre 55 MW kapasiteli Darajat kuru buhar santrali yılda 450 GWh elektrik üretebilmektedir. Santralin I. Kanun verimi %20,79 ve II. Kanun verimi de % 65,14 olarak belirlenmiştir. Bu değerler normal flaş tipi santralarla mukayese edildiğinde santralin oldukça yüksek performanslı olduğunu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Every geothermal power plant has its own unique characteristics, there is no two or more geothermal power plant who exactly the same one to another, it's like human's fingerprint. Dry-steam is very rare hydrothermal type; there are only two major dry-steam fields in the World, Larderello in Italy and the Geyser in USA. But there are limited dry-steam areas in Indonesia like in Kamojang and Darajat. Dry-steam plants tend to be simpler and less expensive than flash-steam. Performance analysis of Darajat geothermal power plant unit 1 will perform using real data from the plant, and will looking for its performance characteristics and find important results that can use to performance improvement. Calculation and simulation of the plant will use an Engineering Equation Solver (ESS) to analyse its exergy and energy efficiency. The result shows Darajat unit 1 with capacity 55 MW produce electricity power around 450 GWh every year with the first and second law efficiencies are 20.79 % and 65.14 %.