Migren tanısında immunolojik ve elektrofizyolojik parametrelerin katkısı
  1. Tez No: 40982
  2. Yazar: SUNA ASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
- 41 - VI. ÖZET GAzi Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Polikliniğinde tanı alan 64 migrenli hastada; auranın varlığı ve yokluğu ile ağrının lateralizasyonu esas alınarak oluşturulan alt grup larda PR-VEP'ler, BAEP'ler ve IgG, IgM, IgA, IgE, C3, C4 düzeyleri incelenmiştir. 64 hastanın tümünde PR-VEP ve BAEP'ler kaydedilmiş, 38'inde immünolojik para metreler ölçülmüştür. Sağlıklı ve gönüllü bireylerden oluşan kontrol grubunun sayısı ise 84'dür. Bunların hepsinde BAEP ve 64'ünde VEP'ler kaydedilmiş, sadece 39'unda immün parametrelere bakılmıştır. Tüm değerler karşılaştırıldığında, auralı, aurasız migreni olanlar ile kontrol grubu arasında anlamlı fark bulunamamış, sadece hep sağ ve hep sol unilateral ağrısı olanla rın BAEP'lerinde III-V İPL'ında anlamlı bir farklılık saptanmıştır. Bu sonuç, literatürdeki bilgi birikimi gözönüne alınarak migren patogenezinde beyinsapında nörotransmitter dü zeyinde bir anormalliğin varlığını ileri süren nöral teoriyi destekler mahiyette bulun muştur.
Özet (Çeviri)
42 SUMMARY We studied PR-VEP and several immunologic parameters; IgG, IgM, IgA, IgE, C3 and C4 in 64 patients who and migraine with and without aura, and with pure left or right unilateral headache. All of our patients underwent examination in the interictal period. The results were compared with 84 normal subjects matched for sex and age. When we compared the migraine group with and without aura with the control, there was' not any significant difference. Only in BAEP's there was an abnormal diffe rence in lll-V İPL in 12 patients who had pure unilateral left or right headache. These neurophysiological findings may be further evidence to suggest an abnor mality at the neurotransmitter level in the brainstem which is supported by the neural theory.