Muğla yöresi çam ballarının depolamaya bağlı olarak bazı kinetik parametrelerinin belirlenmesi ve raf ömrünün tahmini
Determination of some kinetic parameters of Muğla pine honeys based on storage, and prediction of their shelf life
  1. Tez No: 409824
  2. Yazar: FİLİZ SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKBULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Çam balı çiçek balına göre daha koyu renkli olup kristalizasyona da daha dayanıklı olduğundan daha geniş kullanım alanı ve daha yüksek ihracat potansiyeline sahip bir üründür. Bu çalışmayla çam balının uzun süreli depolanmasında en uygun depolama sıcaklığı tespit edilmeye çalışılmış ve farklı sıcaklıklarda bal için önemli olan kalite parametrelerinde meydana gelen değişiklikler saptanmıştır. Bu amaçla örnekler 25, 30 ve 37ºC' lerde bir yıl boyunca depolanmıştır. Depolama süresi dolduğunda tüm örneklerde HMF oluşumu en yüksek 37 ºC' de, en düşük ise 25 ºC' de depolanan ballarda belirlenmiştir. HMF değerine ait kinetik parametreler hesaplandığında HMF oluşumunun sıfırıncı dereceden modele uyduğu saptanmış ve reaksiyon hız sabiti en yüksek 37 ºC' de depolanan örneklerde belirlenmiştir. Yapılan raf ömrü testinde ise en uzun süre 25 ºC' de depolanan ballarda hesaplanmışken bu sürenin 37 ºC de depolanan ballarda çok daha kısa olduğu belirlenmiştir. Bu nedenlerden ötürü çam ballarının depolanması için en uygun sıcaklık olarak 25 ºC tavsiye edilebilir.
Özet (Çeviri)
Pine honey is darker and also more resistant to crystallization than the flower honey. And because of this it has a wide range of consumption and has a higher export potential. The aim of this research was to determine the optimal storage temperature for long-term storage of the pine honey. The changings at the important quality parameters for honey was determined at different temperatures. For this purpose examples were stored at 25, 30 ve 37ºC for one year. At the end of the storage the highest HMF formation was found in the examples stored at 37ºC and the lowest at 25ºC. Kinetic parameters were calculated by using HMF. According to the kinetic parameters, it was observed that the zero-order reaction model was suitable for HMF accumulation. The highest reaction rate constant was found in samples stored at 37 ºC. The longest shelf life was determined in honey stored at 25 ºC and the shortest at 37 ºC. For these reasons it is advised that the most appropriate temperature to store pine honey is 25 ° C.