Tiyol grubu taşıyan kaliks(4)arenlerin sentezi ve lipaz katalizli enantiyoseçimli tepkimelerde kullanılması
Synthesis and application of calix(4)arene derivatives bearing thiol groups in the lipase catalyzed enantioselective reactions
- Tez No: 409842
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada tiyol grupları taşıyan farklı yapıda kaliks[4]arenler sentezlenerek lipaz immobilizasyonunda katkı materyali olarak kullanılması amaçlandı. Bunun için literatürde belirtilen metoda göre p-ter-bütilkaliks[4]arenin diester türevi (2) sentezlendikten sonra sistamin ile etkileştirilerek kaliks[4]arenin halkalı yapıdaki disülfan türevi (3) sentezlendi. Ayrıca sentezlenen kaliks(4)aren bileşiği 1,3-dibrompropan ile etkileştirilerek (4) numaralı p-ter-bütilkaliks[4]aren di brom türevi elde edildi. Elde edilen dibrom türevi uygun koşullarda tiyoüre ile reaksiyona sokularak tiyol grubu taşıyan kaliks[4]aren bileşiği (5) elde edildi. Bunlara ilaveten p-ter-bütilkaliks[4]arenin diester türevi (2) hidrazin ile etkileştirilerek kaliks[4]arenin dihidrazit türevi (6) elde edildi. Daha sonra bu bileşik (6) lipoik asit ile uygun koşullarda tepkimeye sokularak kaliks[4]arenin alkil-1,2-ditiyolan türevi (7) sentezlendi. Sentezlenen bütün bileşiklerin yapıları spektroskopik teknikler (FTIR, 1H NMR) ile aydınlatıldı. Sentezlenen kaliks[4]aren türevleri (3, 5, 7) Fe3O4 manyetik nanopartiküller varlığında lipaz immobilizasyonunda katkı maddesi olarak kullanıldılar. Elde edilen immobilize lipazlar sol-gel tekniğine göre rasemik flurbiprofen metil esterinin enantiyoseçimli tepkimelerinde kullanıldılar.
Özet (Çeviri)
In this study, synthesis of calix[4]arene derivatives bearing various thiol groups and using in lipase immobilization as additive material have been intended. For this, according to the method described in the literature derivative of the p-tert-butylcalix[4]arene diester (2) has been synthesized and after reacted with cystamine, calix[4]arene disulfide derivative of the cyclic structure (3) was synthesized. Furturmore the synthesized calix[4]arene compound was reacted with 1,3-dibromopropane (4), p-tert-butylcalix[4]arene di bromo derivative were obtained. the obtained dibromo derivative is reacted with thiourea under appropriate conditions and bearing thiol group of calix[4]arene compound (5) was obtained. Additionally, after p-tert-butylcalix[4]arene diester derivative (2) was reacted with hydrazine, calix [4] arene dihydrazide derivative (6) was obtained. Then obtained compound was reacted with lipoic acid under under suitable conditions and alkyl-1,2-dithiolane derivative at calix[4]arene (7) was synthesized. The structures of synthesized all compounds was illuminated with spectroscopic techniques (FTIR and 1H NMR). Synthesis of calix[4]arene derivatives (3, 5, 7) was used lipase immobilization in the presence of Fe3O4 magnetic nanoparticles. Obained immobilized lipases were used enantioselective reactions of racemic flurbiprofen methyl ester by the sol-gel technique.