Gestasyonel diyabette tiyol/disülfit dengesi
Thiol / disulfide balance in gestational diabetic patients
  1. Tez No: 499055
  2. Yazar: FARUK YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÇARLIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Erzurum Bölge Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Artmış oksidatif stresin birçok hastalığın patogenezinde yeraldığı gösterilmektedir.Biz bu tez çalışmamızda oksidatif stresin bir belirteci olarak kullanılan tiyol / disülfid dengesi yeni geliştirilmiş bir teknik kullanarak ölçmeyi ve oksidatif stresin GDM ile olan ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Prospektif olarak yapılan bu çalışma, Ağustos 2015 ile Ekim 2015 tarihleri arasında Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma kliniğinde gerçekleştirildi. Polikliniğimize başvuran ve çalışmaya dahil edilme kriterlerini taşıyan 61 gebe alındı. GDM saptanan 31 gebe vaka grubu olarak, GDM saptanmayan 30 sağlıklı gebe ise kontrol grubu olarak alındı. Hastalarımızdan en az 12 saat açlık sonrası alınan kan örnekleri vakit kaybedilmeden santrifüj edilip -80 °C de korunmak üzere eppendorf tüpüne alınarak saklandı.Bu kan örnekleri tiyol ve disülfid düzeylerinin çalışılması amacıyla uygun şartlar altında Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıbbi Biyokimya laboratuvarına gönderildi ve Roche'un Cobas 510 analizöründe analiz edildi. Bulgular: GDM grubunda gravida 2,9±1,7 (p:0.005) ve parite 1,8 ± 1,5 (p:0.002) anlamlı olarak kontrol grubundan yüksekti. GDM olan grupta total tiyol 396,6 ± 60,2, nativ tiyol 371,2 ± 58,3 olarak tespit edildi. Kontrol grubunda ise total tiyol 468,3±66,7, nativ tiyol 434,2±62 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Increased oxidative stress has been shown to be involved in the pathogenesis of many diseases. In this thesis, we aimed to measure the thiol / disulfide balance used as a marker of oxidative stress using a newly developed technique and to evaluate the association of oxidative stress with GDM. Material and Methods: This prospective study was conducted between August 2015 and October 2015 in the Erzurum Regional Training and Research Hospital Endocrinology and Metabolism clinic. 31 pregnant women with GDM were included in the study group and 30 healthy pregnant women without GDM were included as the control group. Blood samples taken after fasting for at least 12 hours from our patients, immediately centrifuged and taken to an eppendorf tube to be protected at -80 ° C. These blood samples were sent to the Medical Biochemistry Laboratory of Ankara Yildirim Beyazit University under suitable conditions. Thiol and disulfide levels analyzed in Roche's Cobas 510 analyzer. Results:In the GDM group, gravida 2,9 ± 1,7 (p:0.005) and parity 1,8 ± 1,5 (p:0.002) were significantly higher than the control group. In the group with GDM, we found total thiol levels were 396,6 ± 60,2, native thiol levels were 371,2 ± 58,3. In the control group, we found that total thiol levels were 468,3 ± 66,7 and native thiol levels were 434,2 ± 62.