Çumra ilçesi tarım işletmelerinin tarımsal yapısı ve mekanizasyon özelliklerinin belirlenmesi
Determination of agricultural structure and mechanization levels of agricultural enterprices located in cumra district
- Tez No: 409855
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR HACISEFEROĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmada, Konya ili Çumra ilçesi tarım işletmelerinin tarımsal yapısı ve mekanizasyon düzeyi belirlenerek bir veri tabanı oluşturulması amaçlanmıştır. Örnek köy ve işletme sayılarının belirlenmesinde Tabakalı Örnekleme Yöntemi kullanılmıştır. Örnek köy ve işletmelerin seçildiği popülasyonda 42 köy ve 6 852 işletme bulunmaktadır. Çalışmada, belirlenen 9 bölgede, 2014 yılında, 110 işletmede anket ve gözlemler yapılmıştır. Tarım işletmesi sahiplerinin yaş ortalamasının 47 yıl ve %10'unun üniversite mezunu olduğu belirlenmiştir. Tarım işletmelerinin %49.10'u faaliyetlerini 21 yıldan daha fazla süreden beri devam ettikleri, %46.36'sının tarım dışı gelirinin bulunduğu, %5.45'inin sosyal güvencesinin bulunmadığı ve %40'ının zirai kredi kullandığı saptanmıştır. Ortalama işletme büyüklüğü 105.33 dekardır ve %50.21 oranı ile hububat üretimi yapılmaktadır. Üretimde ilk sırayı %34.46 buğday, ikinci sırayı %23.05 ile mısır, üçüncü sırayı %15.75'lik arpa almıştır. Bunları %14.29 ile şeker pancarı ve %6.34 ile fasulye takip etmiştir. Araştırma alanında işletme başına düşen traktör sayısı 1.04 adet, işletme başına düşen traktör motor gücü 60.89 kW, ortalama traktör gücü 58.70 kW, traktör başına düşen alet-makine sayısı 13.54 adet, traktör başına düşen alet-makine ağırlığı 10.77 ton, birim alana düşen ortalama motor gücü 4.08 kW/ha, 1 000 ha alana düşen traktör sayısı 69.47 adet, bir traktöre düşen işlenen alan 14.39 ha ve 1 000 ha alana düşen biçerdöver sayısı 1.83 adet olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to form a database by determining of agricultural structure and mechanization levels of agricultural enterprises located in Cumra district of Konya province. The Stratified Sampling Method was used in determining of pilot village and enterprises numbers. There were 42 villages and 6852 enterprises in selected pilot village and enterprise populations. In the study, it was made surveys and observations with 110 enterprises in determined 9 regions in 2014. Average ages of the enterprises owners was 47 and also was determined that they graduated a collage as percentage of ten. Percent of forty nine point ten of the enterprises has gone their activity for 21 years, and percent of 46.36 owners have non-agricultural income. The owners of enterprises (5.45%) haven't benefit primary and percent of it was determined that forty percent owners have used agricultural credit. The average enterprise size is 105.33 da and the cereal production with percentage of 50.21 ratio has been made. At first range wheat (34.46%), secondly maize (23.05%) and thirdly barley (15.75%) have taken in the production. Also, sugar beet and bean followed above crops with 14.29% and 6.34% ratios, respectively. It was calculated that the number of tractors for per enterprise in the research area is 1.04, the engine power for per enterprise is 60.89 kW, average tractor power is 58.70 kW, the number of tools-machines per tractor 13.54 pieces, tool-machine weight per tractor 10.77 tons, the average engine power for per unit area is 4.10 kW / ha, the number of tractors for each 1000 ha is 69.78 number, arable area per tractor is 14.30 ha, the number of combine harvester per 1 000 ha area is 3.65.