Mersin ili Tarsus ilçesi narenciye işletmelerinin sosyoekonomik analizi
Socioeconomic analysis of citrus businesses in Tarsus district of Mersin province
- Tez No: 493767
- Danışmanlar: PROF. DR. CUMA AKBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Narenciye ya da turunçgiller; turunç, portakal, mandalina, greyfurt, bergamot ve limondan oluşan Citrus cinsi meyve türleridir. Türkiye'de en fazla Akdeniz, Ege ve kısmen de olsa Doğu Karadeniz bölgelerinde yetiştirilmektedir. Bu çalışmanın amacı, narenciye üretiminde önemli paya sahip olan Mersin ilinin Tarsus ilçesinde bulunan narenciye işletmelerinin sosyoekonomik yapısını ortaya koymaktır. Araştırmanın materyalini, Mersin İli Tarsus ilçesinde 148 üreticiden anket yoluyla elde edilen veriler oluşturmaktadır. İşletmelerde ortalama aile birey sayısının 4,46 olduğu tespit edilmiştir. Araştırma yapılan bölgede hane halkı aylık gelir 1808,45 TL olarak hesaplanmıştır. İşletme sahiplerinin %94,60'nın tarımsal kuruluşlara üyeliği tespit edilmiştir. Portakal üretiminde dekara düşen ağaç sayısı 17,87 adet/da ve ortalama ağaç verimi 166,75 kg/ağaç olarak belirlenmiştir. Toplam masraflar içerisinde Gübreleme masrafları mandarinde %25,72, portakalda %26,43 ve limonda %20,10 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Citrus fruits are kinds of the citrus which is formed from lemon, orange, bitter orange, bergamot, mandarin and grape fruit. They are produced in Mediterranean, Aegean and rarely in East Black Sea Regions in Turkey. The aim of this study is to reveal the socio-economic structure in Mersin province Tarsus district which has an important share in the citrus production. The main material of the study was obtained from face to face surveys conducted with 148 producers in Tarsus district of Mersin province. It is determined that the average number of family members in the farms is 4,46. Household monthly income is computed as 1808, 45 TL and ıt is detected that %94,60 of producers is a member an agricultural foundation. Orange production number of tree per decare was determined 17,87 pcs/da and mean of yield 166,75 kg/da. In total costs fertilization cost was found %25,72 for mandarin, %26,43 for orange and %20,10 for lemon.