1,10-fenantrolin türevi bir Schiff bazı ve geçiş metal komplekslerinin sentezi spektroskopik ve termal analizi
Synthesis, spectroscopic and thermal analysis of a 1,10-phenanthroline derivative schiff base and its transition metal complexes
- Tez No: 201439
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBAHAT DEMİRHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalısmada 1,10-fenantrolin türevi Schiff bazı ligandı ve bu ligandın bazı geçis metal komplekslerini sentezledik. Ligand ve komplekslerin yapılarını arastırdık ve karakterize ettik. lk olarak, 5-amino-1,10-fenantrolinin ile salisilaldehitten 5-salisildenimino-1-10- fenantrolin olarak isimlendirilen Schiff bazı ligandı sentezlendi. Sonra bu ligandın (LH), Ni(II), Cu(I), Co(II), Fe(III) ve Cu(II) ile kompleksleri EtOH ortamında sentezlendi ve sırasıyla % 40, %67, %49, %63, %69 verim degerleriyle elde edildi. Daha sonra bu ligandın ve komplekslerin yapıları elementel analiz, FTIR, 13C NMR, 1H NMR, LC-MS spektrometre, magnetik susseptibilte ve TGA/DSC/DTG ölçümleri ile karakterize edildi. Spektroskopik çalısmalara dayanarak, Co(II) kompleksi için oktahedral, Ni(II) ve Cu(II) kompleksleri için tetrahedral yapı önerildi. Fe(III) ve Cu(I) komplekslerinde ise geometrik yapı bu komplekslerle alakalı magnetik ve spektroskopik verilerle uyum olmadıgından açıklanamadı. Son olarak, ligand ve Ni(II), Cu(I), Co(II), Fe(III) ve Cu(II) kompleksleri potansiyometrik olarak incelendi. Ligandın protonasyon sabitleri potansiyometrik titrasyon metodu ve TITFIT programı kullanılarak hesaplandı. Potansiyometrik tetkikler ile LH2 + ligandının protonasyon sabitleri log K1 = 10.99 ve log K2 = 8,00 olarak belirlendi. Ni(II), Cu(I), Co(II), Cu(II) komplekslerinde metalin liganda oranı 1:2 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, we were synthesized 1,10-phenanthroline derivative Schiff base ligand and its some transition metal complexes. Their structures have been investigated and characterized. Firstly, 5-salicylideneimino-1,10-phenanthroline was synthesized from 5-amino-1,10- phenanthroline and salicylaldehyde. Then, complexes of Schiff base ligand, LH, with Ni(II), Cu(I), Co(II), Fe(III) and Cu(II) ions have been synthesized in EtOH and yielded 40 %, 67 %, 49 %, 63%, 69% respectively. Then, the structures of the ligand and its complexes have been characterized by elemental analysis, FTIR, 13C NMR, 1H NMR, LC-MS spectrophotometers, magnetic susceptibility TGA/DSC/DTG. Regarding spectroscopic studies, for Co(II) complex, octahedral, for Ni(II) and Cu(II) complexes, tetrahedral structure are proposed. Geometric structure of Fe(III) and Cu(I)complexes are not explained because of the discrepancy between magnetic and spectroscopic data. Lastly, the ligand and the Ni (II), Cu (I), Co (II), Fe (III) and Cu (II) complexes have been studied potentiometrically. Protonation constants of the ligand were calculated with a potentiometric titration method and the TITFIT program. Protonation constants of LH2 + which have been determined by potentiometric titration in solution are log K1 = 10.99, log K2 = 8,00. The metal to the ligand ratio of the Ni(II), Cu(I), Co(II), Cu(II) complexes was found to be 1:2.