Yeni kesikli dağılımlar ve özellikleri
New discrete distribution and their properties
- Tez No: 409872
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KINACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez çalışmasında, k-ardıl q-Binom dağılımının genellemesi yapılmıştır. ; n uzunluğundaki iki sonuçlu deneme dizilerinde l-örtüşen ardışık k başarı sayılarını temsil etmek üzere, rasgele değişkenine ilişkin dağılım fonksiyonu ve ilk iki moment elde edilmiştir. Ayrıca i-1 ile i. şoklar arasında geçen zamanın 1/pi ortalamalı geometrik dağılıma sahip olduğu varsayılarak yeni bir şok model önerilmiştir. Önerilen bu modele ilişkin olasılık fonksiyonu, olasılık üreten fonksiyonu, beklenen değeri ve varyansı elde edilmiştir. Yeni dağılımın gerçek veri modellemesini göstermek için ayrıca sayısal bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we consider a generalization of a q-Binomial distribution of order k. denote the number of l-overlapping success runs of lenght k in n Bernoulli trials under q-sequence of binary trials. The probabilty mass function, first and second moment of random variables are obtained. Also we think a shock model. We assume that the interarrival times between two consecutive shocks follow a geometric distribution with mean 1/pi.The pmf probabity generating function, mean and variance of the system are obtained. A numerical example is also given to show the capacity of new distribution for modelling any real data.