Sinop körfezi meiobentik nematoda faunasının dinamiği ve Chromadoridae'nin taksonomik ve ekolojik özellikleri
Dynamics of the meiobentic nematode fauna of Sinop bay and the taxonomy and ecology of chromadoridae
  1. Tez No: 409910
  2. Yazar: DERYA ÜRKMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SEZGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 369
Özet
Sinop Körfezi'nde dağılım gösteren meiobentik nematodların dinamiğini tespit etmek ve Chromadoridae üyelerinin taksonomik ve ekolojik özelliklerini belirlemek amacıyla Ağustos 2009-Temmuz 2010 tarihleri arasında bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma kapsamında, araştırma bölgesinden seçilen 4 hat üzerinde yer alan yumuşak substratum özellikli 8 istasyonda 3 tekrarlı olarak 12 aylık bir arazi çalışması gerçekleştirilmiştir. Laboratuvar çalışmaları sonucunda Sinop Körfezi'nde meiobentik komunitenin 25 yüksek taksondan meydana geldiği tespit edilmiştir. Toplam meiobentos içerisinde abundansı en yüksek grup Nematoda olmuştur. Nematoda'nın sığ istasyonlar (3m derinlikteki istasyonlar) A1, B1 ve C1 de toplam meiobentosa yaptığı katkının diğerlerine göre yüksek olduğu görülmüştür. Nematoda Mayıs ayında A1 istasyonunda meiobentosa hem %80e yakın büyük bir katkı sağlamış hem de tüm aylar ve istasyonlar içinde en yüksek abundans değerine (455843 birey/m2) ulaşmıştır. Nematodlar beslenme tiplerine göre incelenmiş, çalışma bölgesinde tüm beslenme gruplarına rastlanmıştır. Ancak depozitivorlar ve epistratumla beslenenlerin genel olarak baskın olduğu görülmüştür. Beslenme grupları ile çevresel parametreler arasındaki ilişkiler araştırılmış ve buna göre pH, %silt içeriği ve %kaba kumun beslenme gruplarının kompozisyonunda etken olduğu belirlenmiştir. Nematodlar ayrıca ekolojik gruplarına göre irdelenmiş, Maturity İndeks ve c-p değerleri hesaplanmıştır. Bu analizlere göre araştırma bölgesinin ekolojik kalite durumunun mevsimsel dalgalanmalar gösterdiği gözlenmiştir. Tespit edilen tüm nematodların mevsimsel olarak seçilen dört aya ait bireyleri incelenmiş ve mevsimsel dinamikleri verilmiştir. Tezin son bölümünde ise Chromadoridae'nin taksonomik ve ekolojik özellikleri detaylı olarak incelenmiştir. Tez çalışması sonucunda 6 ordo, 25 familya ve 73 genusa ait toplam 133 takson tespit edilmiştir. Tespit edilen 133 taksonun 22'si Karadeniz faunası için, 42'si ise Türkiye faunası için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
For the purpose to reveal the dynamics of meiobenthic nematodes inhabiting Sinop Bay and to give the taxonomy and ecology of Chromaridae species, a meiobenthic sampling of 3 replicates was carried out for 12 months between August 2009-July 2010 at 8 stations located on 4 transects. As a result of the laboratory process, meiobenthic community of Sinop Bay was found to be composed of 25 higher taxa. Nematoda was the taxon with the highest abundance values and its contribution to total meiobenthos was prominently high at stations A1, B1 and C1 with 3 m depth. Nematoda had a share of 80 % at station A1 in May and reached to its highest abundance value (455843 ind./m2) among all stations and months. Nematodes were examined based on their trophic groups and all groups were found at the research area. However, depositivores and epistratum feeders were observed to be dominant. Relationship of trophic groups and environmental parameters were investigated and pH, silt content % and coarse sand % were determined to influence the composition of the trophic groups. Nematodes were also evaluated based on their ecological groups and Maturity Index and c-p values were calculated resulting in a finding that the ecological quality status of the research area showed seasonal fluctuations. All nematode specimens obtained at four seasons of representative months were examined and their seasonal dynamics were presented. Last chapter of the thesis included detailed taxonomy and ecology of Chromadoridae. As a result of the thesis, a total of 133 taxa belonging to 6 orders, 25 families and 73 genera were identified. Among the 133 total taxa, 22 are new records for the Black Sea fauna and 42 are new for the Turkish fauna.