Bir grup hekim dışı sağlık personeli ile sağlık meslek lisesi son sınıf öğrencilerinin ilk yardım bilgi düzeylerinin ölçülmesi
Testing the knowledge of first aid of a group Health Personnel (exculiding MDs) and the 4th grade of Health Profession High School Students
- Tez No: 40996
- Danışmanlar: PROF.DR. ÇİĞDEM BUMİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Bu araştırma, Ebe, Hemşire, Sağlık Memuru gibi Hekim dışı Sağlık Personeli ile Sağlık Meslek Lisesi son sınıf öğrencilerinin İlk Yardım bilgi düzeylerinin ölçülmesi amacıyla, Ankara Abidinpaşa Eğitim ve Araştırma Sağlık Grubu Başkanılğı bölgesindeki 12 Sağ lık Ocağı, 3 ACS/ AP Merkezi ve Abidinpaşa Sağlık Meslek Lisesin de yapılmıştır. Araştırmada 141 (% 58.5) Hekim dışı Sağlık Personeli ve 100 (% 41.5) öğrenci olmak üzere toplam 241 kişi incelenmiştir. İncele nenlerin tümüne İlk Yardım bilgi düzeylerini ölçmek amacıyla ha zırlanan anket uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar incelendiğinde; İlk Yardım bilgi düzeyi nin, Hekim dışı Sağlık Personeli içerisindeki kadın grubu oluşturan Ebe ve Hemşirelerin Sağlık Memurlarına göre, 35 ve üzerindeki yaş grubunda bulunan personelin 20-24 yaş grubundakilere göre. Sağ lık Evlerinde uzun süre çalışanların Sağlık Ocaklarında uzun süre çalışanlara göre, halen AÇS/AP Merkezlerinde çalışanların Sağlık Ocaklarında çalışanlara göre daha iyi olduğu saptanmıştır. Hizmet sürelerinin İlk Yardım bilgi düzeyine etkili olmadığı saptanmıştır. Hekim dışı Sağlık Personeline ilişkin İlk Yardım bilgi düzeyinin öğrencilere göre daha iyi olduğu saptanmış ve bu araştırma bulgularından hareketle İlk Yardım konusunda sağlık personeline ve halka daha düzeyli bilgi ve deneyim kazandırılması konusunda daha çok eğitim verilmesi ve bukonuda çaba gösterilmesi gereğine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Tills research has been done in Abidinpaşa Health Profession High School and in the area of Education and Research Center of Ankara Abidinpaşa Health Group and 3 Mother Health Care, 12 Health Center and in Abidinpaşa Health Profession High School on the purpose of testing the knowledge of first aid of the health personnel like male nurses, nurses, midwives and the 4 th grade of Health Profession High School Students. In this research, 141 Health Personnel ( exculiding MDS) and 100 students, total 241 people has been given a survey. All the people has been surveyed on the purpose of testing their level on first aid. When the results have been evaluted the level of first aid knowledge of health personnel, like nurses and the midwives is found more sufficient than the male nurses. The first aid knowledge of the health presonnel who are 35 and over is more sufficient than the age group 20-24. The Health Personnel doing long shifts in health houses their level on first aid is more sufficient than the other personnel who is doing long shifts in health centers and the health personnel working in Mother Health Care is more sufficient than the people working in Health Houses. Duriation of working period is not effective on the knowledge of first aid. According in this research it has been decided that education about the first aid should be given more and effective to the people and health personnel and also more afford should be put in the subject.