Hipertiroid oluşturulmuş tavşanlarda karaciğer glikojen miktarının tesbiti
- Tez No: 40997
- Danışmanlar: PROF.DR. HAYATİ ÇAMAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Fizyoloji, Biochemistry, Physiology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Öz Bu çalışmada, ortalama canlı ağırlıkları 1500 ± 50 gram olan 3 aylık 16 erkek Beyaz Yeni Zelanda ırkı tavşan (Oryctolagus cuniculus huxleyi) kullanılmıştır. Bunlardan 8 hayvana, 100 gr vücut ağırlığına 50 fig tiroksin hesabıyla hormon 12 gün verilerek hipertiroid oluşturulmuştur. Diğer gruptan ise kontrol grubu olarak yararlanılmıştır. Daha sonra her iki gruba ait hayvanların karaciğer glikojen tayini yapılmıştır. Sonuçta, hipertroid grubu tavşanların karaciğer glikojen miktarında kontrol grubu tavşanlarınkine göre bir azalma gözlenmiştir. istatistiki analizler bu farkın önemli olduğunu (p< 0,001) göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Abstract In this study, 16 male New Zealand white rabbits (Oryctolagus cuniculus huxleyi) ;3-month-old were used (body wt 1500 ± 50 g). In the 8 rabbits were rendered hyperthyroid by daily injection of thyroxine hormone (50 ug / 100 g body wt) for 12 days, as described in detail (Okajima.Ui). The other 8 rabbits were used euthyroid. We determined level of glycogen liver of hyperthyroid and euthyroid rabbits, in the results lower in hyperthyroid than in euthyroid rabbits (p< 0.001).