D2EHPA impregne edilmiş amberlit XAD-2 reçinesi ile asidik çözeltilerden stronsiyumun uzaklaştırılması
Strontium removal from acidic solutions by D2EHPA impregnated amberlite XAD-2 resin
- Tez No: 409963
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalışmada, D2EHPA impregne edilmiş Amberlit XAD-2 reçinesi kullanılarak stronsiyumun sulu çözeltilerden uzaklaştırılma koşulları incelenmiştir. Amberlite XAD-2 reçinesi üzerine D2EHPA ilave edilerek kuru impregnasyon yöntemi ile reçine hazırlanmıştır. Solvent İmpregne Edilmiş Reçine (SIR); Fourier Transform İnfrared Spektroskopisi (FT-IR) ve Termogravimetrik Analiz (TGA/DTA) ile karakterize edilmiştir. Stronsiyum iyonlarının sorpsiyon davranışları; pH, sıcaklık, zaman, metal konsantrasyonu ve ortak iyon etkileri incelenerek araştırılmıştır. Sorpsiyon verileri Freundlich, Langmuir ve Dubinin-Radushkevich izotermleri ile yorumlanmıştır. Termodinamik parametreler hesaplanmış ve sorpsiyon prosesinin istemli olarak, kendiliğinden gerçekleştiği ve endotermik olduğu bulunmuştur. Stronsiyumun, D2EHPA impregne edilmiş Amberlit XAD-2 reçinesi ile ekstraksiyon hızı partikül difüzyonunu kontrol koşulları altında nitrik asitli ortamda incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Removal conditions of strontium from aqueous solutions with di-2-ethylhexyl phosphoric acid (D2EHPA) impregnated Amberlite XAD-2 resin, were investigated. D2EHPA impregnated Amberlite XAD-2 resin have been prepared by direct adsorption of solvent into the Amberlite XAD-2 resin by using the dry impregnation method. The Solvent Impregnated Resin (SIR) was characterized by Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FT-IR) and Thermogravimetric Analysis (TGA/DTA). The sorption behavior of strontium ions has been studied as a function of pH, temperature, time, metal concentration and competing ions. Sorption data have been interpreted in terms of Freundlich, Langmuir and Dubinin–Radushkevich equations. Thermodynamic parameters have been calculated for the sorption process, were found to be spontaneous and endothermic one. The rate of extraction of strontium by D2EHPA impregnated Amberlite XAD-2 resin from nitric acid medium has been studied under particle diffusion controlled conditions.