Bizmut, kobalt ve itriyum iyonlarının çok damlacıklı sıvı membran sistemi ile ekstraksiyonun incelenmesi
Extraction of bismuth, cobalt, and yttrium ions with multi-droplet liquid membrane system
  1. Tez No: 843180
  2. Yazar: VOLKAN DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN DONAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu doktora tez çalışmasında sıvı membran ayrıma teknolojilerinin bir alt yöntemi olan Çok Damlacıklı Sıvı Membran (ÇDSM) sistemi ile Co(II), Bi(III) ve Y(III) metal iyonlarının ekstraksiyonu incelenmiştir. Çalışmalarda bahsi geçen metallerin sentetik çözeltileri kullanılmış ve taşıyıcı ligand olarak D2EHPA kimyasalı ile deneysel çalışmalar yürütülmüştür. Metal iyonlarının donör fazdan önce membran faza sonra da membran fazdan akseptör faza taşınımları ile ilgili mekanizmalar incelenmiş ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Sistem parametre değişkenleri olarak farklı taşıyıcı ligand konsantırasyonu, donör ve akseptör faz kimyasal yapıları ve sistem sıcaklığı değerleri ile çalışmalar gerçekleştirilmiş, elde edilen veriler ile konsantırasyon değişim grafikleri oluşturulmuş ve kinetik parametreler hesaplanarak özetlenmiştir. Bunun yanında Mo(VI), Ni(II), Fe(III) ve Mn(II) gibi metal iyonlarının donör fazda varlığında taşınım mekanizmasının nasıl etkilendiği incelenmiş ve raporlanmıştır. Çalışılan her üç metal için farklı sıcaklıklarda gerçekleştirilen deneysel verilerden yararlanılarak Arrhenius grafikleri oluşturulmuş ve aktivasyon enerjileri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this PhD thesis, the extraction of Co(II), Bi(III), and Y(III) metal ions was investigated using the Multiple Droplet Liquid Membrane (MDLM) system, which is a sub-method of liquid membrane separation technologies. Synthetic solutions of the mentioned metals were used in the studies, and experimental work was conducted using D2EHPA as the carrier agent. The mechanisms of metal ion transfer from the donor phase to the membrane phase and from the membrane phase to the receiving phase were examined, and the results were evaluated. Different carrier agent concentrations, chemical structures of the donor and receiving phases, and system temperature values were employed as system parameter variables in the studies. Concentration change graphs were generated using the obtained data, and kinetic parameters were calculated and summarized. Additionally, the effect of the presence of metal ions such as Mo(VI), Ni(II), Fe(III), and Mn(II) in the donor phase on the transport mechanism was investigated and reported. Arrhenius plots were created using the experimental data conducted at different temperatures for each of the three metals, and activation energies were calculated.