Van kedilerinde klinik açıdan önemli bazı kan parametrelerinin normal değerlerinin araştırılması
  1. Tez No: 40998
  2. Yazar: FATMAGÜL YUR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAYATİ ÇAMAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
2£*T Bu çalışmada, Van ve çevresinde yaşayan Van Kedileri'nin kan serumlarında klinik yönden önemli kan parametrelerinin normal değerleri araştırılmıştır. Bu amaçla 20 adet sağlıklı Van Kedisi'nin kan serumlanndaki a- Amilaz, GPT, GOT, CK, ALP, CHE, SDH, a-HBDH, LDH, y-GT, Glukoz, Total protein, Total bilirubin, Total lipid, Total kolesterol, Üre, Kreatinin miktarları, GOT/GPT, GGT/GOT, CK/GOT, LDH/GOT, HBDH/LDH oranlan ve 10 adet Van Kedisi'nde Serum protein fraksiyonları; Albumin, alfa-1 globulin, alfa-2 globulin, beta globulin, gamma globulin değerleri ile Albumin/Globulin oranı tesbit edilmiştir. Van Kedilerinde a-Amilaz 991+86 U/L, GPT 19.72 ± 4.0 U/L, GOT 18.65 ± 3.14 U/L, CK 99 ± 13.6 U/L, ALP 51.05 ± 6.39 U/L, CHE 997.75 ± 164 U/L, SDH 4.3 ± 0.85 U/L, a-HBDH 92.9 ± 9.20 U/L, LDH 221.2 ± 40.9 U/L, y-GT 5.85 ± 0.35 U/L, Glukoz 84.4 ± 4.89 mg/100 ml, Total Protein 7.99 ± 4.07 g/100 ml, Total Bilirubin 0.29 ± 0.006 mg/100 ml,Total lipid 385 ± 61.3 mg/100 ml, Total Kolesterol 79.4 ± 5.1 g/ 100 ml, Üre 32.3 + 4 g/100 ml ve Kreatinin 1.7 ± 0.22 mg/100 ml, Albumin 4.74 ± 1.76 g/100 mî, Globulin 3.96 ± 0.97 g/100 ml (ct-1 globulin 0.25 ± 08 g/100 ml, a-2 globulin 1.24 ± 0.24 g/100 ml, 0-globulin 0.79 ± 0.30 g/100 ml, y-globulin 1.67 ± 0.68 g/100 ml) ve Albumin/Globulin oranı da 1.20 olarak tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
5.ABSTRACT İn this study, the normal values of clinical important some blood parameters in blood sera of Van Cats obtained from Van and its vicinities, were investigated. For this pourpose, amounts of a-amilase, GPT, GOT, CK, ALP, CHE, SDH, ct-HBDH, LDH, y-GT, glucose, total protein, total bilirubin, total lipit, total cholesterol, urea, creatinin; the ratio of GOT/GPT, GGT/GOT, CK/GOT, LDH/GOT, ct-HBDH/LDH in blood sera of 20 healthy Van Cats and also serum protein fraction that albumin, a- 1 -globulin, a-2-globulin, P-globulin, y-globulin with albumin/globulin ratio in 10 Van Cats were altermined. İn Van Cats, it was found that the values of a-amilase, GPT, GOT, CK, ALP, CHE, SDH, ot-HBDH, LDH, y-GT, glucose, total protein, total bilirubin, total lipit, total cholesterol, urea, creatinin, albumin, globulin, ( a- 1 -globulin, a-2-globulin, 0-globulin, y-globulin) and Albumin/Globulin ratio were 991+86 U/L, 19.72 ± 4.0 U/L, 18.65 + 3.14 U/L, 99 + 13.6 U/L, 51.05 + 6.39 U/L, 997.75 ± 164 U/L, 4.3 ±0.85 U/L, 92.9 + 9.20 U/L, 221. 2 ±40.9 U/L, 5.85 ± 0.35 U/L, 84.4 ±4.89 mg/100 ml, 7.99 ± 4.07 g/100 ml, 0.29 ± 0.006 mg/100 ml, 385 ± 61.3 mg/100 ml, 79.4 ± 5.1 g/ 100 ml, 32.3 + 4 g/100 ml ve 1.7 ± 0.22 mg/100 ml, 4.74 ± 1.76 g/100 ml, 3.96 ± 0.97 g/100 ml ( 0.25 ± 08 g/100 ml, 1.24 ± 0.24/100 ml, 0.79 + 0.30 g/100 ml, 1.67 ±0.68 g/100 ml) 1.20 respectively. 10