Glutensiz kek formülasyonlarında hidrokolloid ve diyet lifi kullanımının hamur reolojisi ve kek kalitesi üzerine olan etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of using some hydrocolloids and dietary fibers on cake batters and cake qualities
  1. Tez No: 409976
  2. Yazar: NESLİHAN BOZDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEHER KUMCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tez çalışmasında, glutensiz kek formülasyonlarında kinoa unu, armut posası tozu (APT) ve ksantan gam kullanımının hamur reolojisi ve kek kalitesi üzerine olan etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Armut posası kurutulup öğütülerek, yüksek diyet lifi içeriğine sahip APT elde edilmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında, kabul edilebilirliği en yüksek olan kinoa unu kullanım oranının tespit edilebilmesi amacıyla; kinoa unu, pirinç unu ve patates nişastasının farklı oranlarda (0/50/50, 25/37.5/37.5, 50/25/25, 75/12.5/12.5) kullanımıyla elde edilen edilen hamurların reolojik özellikleri ile üretilen keklerin fiziksel, kimyasal özellikleri ve kalite parametreleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, influence of adding quinoa flour, pear pomace powder and xanthan gam to the gluten free cake formulations to the dough rheology and cake quality parameters were investigated. Pear pomace powder which has high dietary fibre concentration, were produced by milling of pear pomace. In the first part of the study, gluten-free cake formulations which have quinoa flour, rice flour and potato starch at different ratios (0/50/50, 25/37.5/37.5, 50/25/25, 75/12.5/12.5) were tested with the purpose of determination the most acceptable quinoa flour ratio. In this part of the study influence of quinoa flour on the rheological properties of batters and physical, chemical properties and quality parameters of cakes were investigated.