Bazı mahlep (Prunus mahaleb L.) tiplerinin meyve özelliklerinin belirlenmesi
Determination of fruit characteristics of some mahaleb (Prunus mahaleb L.) types
  1. Tez No: 409982
  2. Yazar: AHMET GÜLEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERRA HEPAKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada farklı mahlep tiplerine ait meyvelerin bazı fiziksel, kimyasal ve biyokimyasal özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bornova Kampüs alanı içindeki Bahçe Bitkileri Bölümü deneme alanlarında bulunan 23 adet mahlep tipine ait meyveler, tam olum döneminde hasat edilmiştir. Mahlep meyvelerinin eni, boyu ve ağırlığı tiplere göre önemli farklıklar göstermiştir. Meyve eni 7.63 mm - 9.20 mm, meyve boyu 7.82 mm - 9.36 mm ve meyve ağırlığı ise 7.20 g - 16.87 g/25 adet arasında değişmiştir. Sarı meyveli olan 1, 6, 9, 10 ve 21 nolu tiplerin meyvelerinin L*, b*, C* ve h° renk değerlerinin kara mahlep olarak adlandıran tiplere göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. Sarı mahlep tiplerine ait meyvelerin kara mahlep meyvelerine göre daha açık, parlak ve canlı olduğu saptanmıştır. Meyvelerin suda çözünür kuru madde miktarları çoğunlukla %13.60 ile %15.60 arasında olmakla birlikte %11.70 ile %18.20 arasında bir değişim göstermiştir. Meyvelerinin titre edilebilir asit (TA) miktarı ve pH değeri tiplere göre belirgin farklılıklar göstermiş, sırasıyla 0.41 - 1.14 g malik asit/100 mL ve 4.86 - 5.43 arasında değişmiştir. Meyvelerin toplam fenol miktarı 130.37 mg ile 104.62 mg GAE/100 g yaş ağırlık arasında değişmiştir. Meyvelerin antioksidan aktivitesi 7.32 - 20.84 µmol trolox eşdeğeri TE/g yaş ağırlık arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine physical, chemical and biochemical properties of the different types of mahalep fruits'. 23 different types of mahalep fruits are harvested at the fully ripe stage from the experimental field of Ege University Faculty of Agriculture in Bornova campus. Mahalep fruits diameter, length and weight showed difference as between 7.63 mm - 9.20 mm, 7.82 mm - 9.36 mm and 7.20 g - 16.87 g/25 fruit respectively. Yellow mahalep types, Type 1, 6, 9, 10 and 21, showed higher L*, b*, C* and h° values than the black types. It is determined that yellow types fruit skin colours are brighter, light-coloured and vividerğ than the black types fruit skin colour. The total soluble solid content of the most of the mahalep types are determined between %13.60 - %15.60 and they differed from %11.70 to %18.20. Titratable acidity content and pH values of the different mahalep types were showed significant differences between 0.41 - 1.14 g malic acid/100 mL and 4.86 - 5.43 respectively. The total phenolic of the mahalep fruits varied as 130.37 mg – 104.62 mg GAE/100 g fresh weight. The antioxidant activity of theirs varied as 7.32 - 20.84 µmol TE/g fresh weight.