Yaşlıların kullanımına yönelik tekstil ürünlerinin araştırılması
Research about textile product for elderly people
  1. Tez No: 410023
  2. Yazar: İMREN GÖREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA PALAMUTÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Yaşlanma, fiziksel ve ruhsal yönden gerilemeye neden olan bireysel doğal bir süreçtir. Dünya'da ve ülkemizde teknolojik gelişmelerin yaşam koşullarına olumlu katkıları, sağlıklı hizmetlerindeki nitelikli gelişmeler, yaşlı nüfusunun genel oranını her geçen gün arttırmaktadır. Tekstiller ve giyim, insan yaşamında önemli bir fizyolojik ihtiyaçtır. Giyinme ihtiyacı, her dönemde önemli bir yere sahip olmasına rağmen yaşlılık döneminde üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir özellik taşımaktadır. Yaşla birlikte insan vücudundaki fiziksel değişimlere bağlı olarak yaşlı bireylerin giysi tercihleri de bir değişim göstermekte ve bu döneme ait giyinme konusunda özel ihtiyaçlar ortaya çıkmaktadır. Yeni nesil fonksiyonel ve akıllı tekstiller yaşlılığın neden olduğu hareket zorluklarının giderilmesine, hayatın kolaylaşmasına, sağlık ile ilgili ihtiyaçların giderilmesine yardımcı olacak yapı ve çeşitlilikte olabilmektedir. Bu tez çalışmasında yaşlı nüfusun kullanımına uygun fonksiyonel ve akıllı tekstil ürünleri hakkında toplumun bilinç düzeyi araştırılmıştır. Yaşlı nüfusun fonksiyonel ve akıllı tekstiller hakkında bilgilendirilmesi, fonksiyonel ve akıllı tekstillere olan talep hakkında fikir edinilmesi ve aynı zamanda geliştirilen ürünlerin üretiminde, öncelikli olabilecek ürünler hakkında üreticilere fikir vermek amacıyla bir anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışması ileri yaş gruplarını kapsaması amacıyla Muğla Öğretmenler Evi'nde, genç nüfusu kapsaması amacıyla ise Pamukkale Üniversitesi'nde toplam 212 katılımcı ile yüz yüze görüşme yöntemi ile yürütülmüştür. Hazırlanan anketler cinsiyet, yaş grupları, eğitim durumları farklı olan bireylere uygulanmıştır. Bu uygulama sonucunda elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. İstatistiksel değerlendirmede gruplar arasında farklılık olup olmadığı ve bağımsız değişkenlerin her birisinin değişimi ve birbiri ile interaksiyonları analiz edilmiştir. Cinsiyet farklılığının kişilerin tercihlerinde etkili olduğu, kadınların erkeklere nazaran fonksiyonel ürünlere daha ilgili oldukları görülmüştür. Ayrıca kişilerin tercihlerinde konfor özelliklerinin moda ve fonksiyonel özelliklerden daha önce geldiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aging is an inevitable stage of lifetime resulting physical and emotional deterioration. Rate of aging population in the world and also in our country has been constantly rising with the contribution of technological improvements about the human life quality and improving medical services. Textile and clothing products are basic physiological needs of human kind. Sufficient and appropriate clothing is especially important and for quality improvement at elderly stage of human life, as it is other stage of human life time. Depending on the unavoidable physical changes of aging human body, clothing preferences and needs of aging people start to become different then needs of other textile and clothing consumer groups. New generation functional and smart textile- clothing products bring new offers to improve life quality of elderly people with such wide range products of mobility support clothing, medical and hygiene products, and monitoring devices. This survey study is aimed to search the awareness level of society about the functional and smart textile products for elderly population. Study also involves with the aims of giving information to the participants about functional and smart textile product groups and giving general ideas to the textile producers about the preferred and promising product groups. Survey is carried out in the retired teacher meeting house of Muğla, for aging group of the participants, and in Pamukkale University for younger group of participants, using face to face method with total of 212 participants. Survey participants are grouped according to their gender, education level and age groups, which are dependent variables. Gathered data are then statistically analyzed to control variance differences between participant groups, each individual independent variables, and interactions of independent variables. It has been found that gender difference has significant influence on preference level of functional textile products, where women have higher interest then men about functional textiles. It can also be stated that comfort properties are primarily preferred comparing to the fashion and functionality properties on textile products.