DVCC tabanlı analog devrelerin tasarımı ve benzetimi
Design and simulation of DVCC based analog circuits
  1. Tez No: 410035
  2. Yazar: AHMET ABACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tezde, daha iyi doğrusallığa, geniş dinamik çalışma aralığına, düşük toplam harmonik bozulmaya sahip ve daha az sayıda eleman içererek hazırlanmış diferansiyel gerilim akım taşıyıcı (DVCC) tabanlı analog devrelerin tasarımı ve benzetimi amaçlanmıştır. İki adet DVCC, iki direnç ve topraklanmış kapasitör ile yeni birinci derece gerilim modlu tüm geçiren süzgeç tasarlanmıştır. Sadece iki fark alıcı, bir direnç ve topraklanmış bir kapasitör ile iki yeni birinci derece gerilim modlu evrensel süzgeç tasarlanmıştır. İki adet DVCC, dört direnç ve iki adet topraklanmış kapasitör kullanılarak hazırlanan iki yeni ikinci derece gerilim modlu evrensel süzgeç tasarlanmıştır. Her iki tasarlanan devre de aynı zamanda ikinci derece alçak geçiren, yüksek geçiren bant geçiren, bant durduran ve tüm geçiren cevapları gerçeklemektedir. İki adet DVCC, üç direnç ve iki topraklanmış kapasitör ile ikinci derece akım modlu evrensel süzgeç tasarlanmıştır. Yeni bir DVCC tabanlı gerilim modlu kuadratör osilatör ve yeni bir DVCC tabanlı topraklanmış endüktans tasarlanmıştır. Son olarak, tez çalışmasında, üç adet DVCC, beş adet admitans ile yüzen endüktans benzetimi tasarlanmıştır. Tasarlanan devrelerin analizini gerçekleştirmek için SPICE program aracılığıyla 0.13 µm CMOS teknoloji parametreleri kullanılarak zaman ve frekans ortamında benzetimler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to design differential voltage current conveyor (DVCC) based analog circuits having features of better linearity, wider dynamic range, low total harmonic distortion and low number of components. A new first-order voltage-mode all-pass filter with two DVCCs, two resistors and a grounded capacitor is proposed. Two new voltage-mode first-order universal filter realizations based on subtractors using only one resistor and a grounded capacitor are given. Two new second-order voltage-mode universal flter with two DVCCs, four resistors and two grounded capacitors are proposed. Both of the proposed circuits can simultaneously provide second-order low-pass, high-pass, band-pass, notch and all-pass filter responses. A second-order current-mode universal filter using two DVCCs, three resistors and two grounded capacitor is proposed. A new DVCC based voltage-mode quadrature oscillator and a grounded inductor are proposed. Finally, a new floating inductor simulator using three DVCCs and five admittances is proposed. Time and frequency domain simulations of the proposed circuits by using 0.13 µm CMOS technology parameters in SPICE program are accomplished.