Diimin karbonil molibden(0) ve tungsten(0) komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis of diimine carbonyl molydenum(0) and tungsten(0) complexes and their characterization
  1. Tez No: 410034
  2. Yazar: BURHAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, karbonil bileşiği olan 2-benzoilpiridin ile (1S, 2S)-(+)-2-benziloksi siklohekzil amin, 8-aminokinolin, N-aminoftalamit ve 2-amino-3-hidroksi piridin gibi primer aminlerin etil alkoldeki reaksiyonu sonucu yeni schiff bazları sentezlendi. Elde edilen pridin esaslı Schiff bazlarının Mo(CO)6 ve W(CO)6 ile toluen ortamındaki reaksiyonu sonucu terakarbonil Mo(0) ve W(0) komplekleri sentezlendi. Sentezlenen tetrakarbonil diimin Mo(0) ve W(0) kompleklerinin yapıları element analizi, IR, UV-vis, 1H- ve 13C-NMR spektroskopileri ile karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, new Schiff bases have been synthesized by reaction of 2-benzoilpyridine and primer amines such as (1S, 2S)-(+)-2-benzyloxy-cyclohexyl amine, 8-aminoquinoline, N-aminoftalamit and 2-amino-3-hydroxy pyridine in the ethyl alcohol. The obtained Schiff bases were reacted with Mo (CO)6 and W(CO)6 in touene and resulted in tetracarbonyldiimine Mo(0) and tetracarbonyldiimine W(0) complexes. The structure of tetracarbonyldiimine Mo(0) and W(0) complexes have been characterized by elemental analysis, IR, UV-vis, 1H- and 13C-NMR spectroscopy.